Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Leśnicy wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Byli obecni na uroczystościach w Radomiu i Kielcach oraz w swoich „małych ojczyznach”. Odwiedzili też miejsca pamięci związane z czynami niepodległościowymi oraz uczestniczyli w wydarzeniach sportowych i innych przedsięwzięciach organizowanych w związku ze 101-leciem niepodległości.

Na obchodach w Radomiu obecni byli leśnicy z biura radomskiej dyrekcji LP oraz nadleśnictw Radom, Kozienice, Marcule i Zwoleń. Leśnicy oddali hołd przy miejscu pamięci narodowej znajdującym się przy budynku radomskiej dyrekcji, a następnie przemaszerowali wraz z pocztem sztandarowym na uroczystości. Rozpoczęły się one w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu mszą św., którą celebrował JE ks. bp. Henryk Tomasik. Po przemarszu pod Pomnik Czynu Legionów w Rynku wzięli udział w oficjalnych uroczystościach. Po odegraniu Hymnu Państwowego, wystąpieniach okolicznościowych i Apelu Poległych złożono kwiaty będące wyrazem pamięci o czynach niepodległościowych, ale i radości z wolnej Polski. Leśnicy oddali cześć oraz złożyli kwiaty także pod Pomnikiem Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Konstytucji 3 Maja.

Leśnicy z nadleśnictw RDLP w Radomiu z regionu świętokrzyskiego wzięli udział w uroczystościach organizowanych w Kielcach. Rozpoczęły się one od złożenia wieńca przez Wojewodę Świętokrzyskiego przed Pomnikiem Niepodległości. Następnie w Bazylice Katedralnej odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem JE ks. bp. Jana Piotrowskiego. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego oraz przemarszu ulicami miasta wszyscy zgromadzili się na Placu Wolności przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie miała miejsce oficjalna część uroczystości. Po złożeniu Meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce, podniesieniu Flagi Państwowego, ponownym odegraniu Hymnu Państwowego, uroczystej zmianie wart, przemówieniu Wojewody Świętokrzyskiego, Apelu Pamięci i Salwie Honorowej kombatanci wraz z zuchami zapalili znicze i złożono wieniec od społeczeństwa. Leśnicy złożyli też kwiaty, prezentowali sztandar, wzięli udział w uroczystym niesieniu flagi państwowej, a pododdział leśników wziął udział w defiladzie.

Leśnicy obecni byli także w innych miejscach, gdzie odbywały się uroczystości upamiętniające 101-lecie niepodległości. Wzięli udział w Biegu Niepodległości współorganizowanym przez Nadleśnictwo Starachowice. Kilka dni wcześniej 7 listopada Technikum Leśne w Zagnańsku zorganizowało też II Leśny Bieg dla Niepodległości, w tym dniu leśnicy z nadleśnictw Marcule i Zwoleń odebrali też Ogień Niepodległości włączając się w inicjatywę harcerską.