Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Leśnicy wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Byli obecni na uroczystościach w Radomiu i Kielcach oraz w swoich „małych ojczyznach". Odwiedzili też miejsca pamięci związane z czynami niepodległościowymi oraz uczestniczyli w wydarzeniach sportowych organizowanych w związku ze 100-leciem niepodległości.

Na obchodach w Radomiu obecni byli leśnicy z biura radomskiej dyrekcji LP oraz nadleśnictw regionu. Wielu przyszło na uroczystości wraz z rodzinami. Leśnicy oddali hołd przy miejscu pamięci narodowej znajdującym się przy budynku radomskiej dyrekcji, a następnie przemaszerowali wraz z pocztem sztandarowym na uroczystości. Przed Urzędem Miejskim wraz ze społecznością Radomia odśpiewali hymn państwowy. Następnie udali się do Katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu na mszę św., którą celebrował JE ks. bp. Henryk Tomasik. Po przemarszu pod Pomnik Czynu Legionów w Rynku wzięli udział w oficjalnych uroczystościach. Po Apelu Poległych złożono kwiaty będące wyrazem pamięci o czynach niepodległościowych, ale i radości z wolnej Polski. Leśnicy oddali cześć oraz złożyli kwiaty także pod Pomnikiem Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Konstytucji 3 Maja.

Leśnicy z nadleśnictw RDLP w Radomiu z regionu świętokrzyskiego wzięli udział w uroczystościach organizowanych w Kielcach. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńca przez Wojewodę Świętokrzyskiego przed Pomnikiem Niepodległości. Następnie w Bazylice Katedralnej odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem JE ks. bp. Jana Piotrowskiego. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego przed Muzeum Narodowym uczestnicy przemaszerowali przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Plac Wolności, gdzie miała miejsce oficjalna część uroczystości. Po złożeniu meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce, podniesieniu flagi państwowej, uroczystej zmianie wart, przemówieniu Wojewody Świętokrzyskiego miało miejsce wręczenie odznaczeń państwowych i medali okolicznościowych na 100-lecie niepodległości. Medal dla RDLP w Radomiu odebrał zastępca dyrektora Marek Szary, a w imieniu Nadleśnictwa Kielce nadleśniczy Robert Płaski. Leśnicy złożyli też kwiaty oraz wzięli udział w uroczystym niesieniu flagi państwowej.

Leśnicy obecni byli także w innych miejscach, gdzie odbywały się uroczystości upamiętniające 100-lecie niepodległości. W Biegu Niepodległości w Kielcach udział wzięli Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce i Michał Zdzymira z Nadleśnictwa Kielce. W związku z Narodowym Świętem Niepodległości leśnicy z biura RDLP w Radomiu zorganizowali dzień otwarty, podczas którego udostępnili społeczności Radomia zabytkowy budynek, salę historii leśnictwa oraz okolicznościowe wystawy i aktywności dotyczące 100-lecia niepodległości oraz udziału leśników w czynie niepodległościowym.