Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy uczcili Pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Leśnicy z terenu RDLP w Radomiu uczcili Pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wzięli także udział w uroczystościach upamiętniających 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej.

12 kwietnia w uroczystościach poświęconych Obchodom Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu udział wzięła delegacja leśników z biura RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Przysucha. Wzięli w nich udział także przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, Stowarzyszeń: Rodzina Katyńska i Rodzina Policyjna 1939 oraz szkół. Odmówiono modlitwę, odczytano apel pamięci, a także zaprezentowano salwę honorową. Następnie leśnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i wzięli udział w uroczystej mszy świętej w Kościele Garnizonowym w intencji pomordowanych w 1940 r. jeńców polskich z obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków i zaginionych na Wschodzie. Zbrodnia Katyńska to jedno z najbardziej bolesnych wydarzeń naszej historii, a wśród pomordowanych 77 lat temu polskich oficerów, funkcjonariuszy służb mundurowych i urzędników państwowych byli także leśnicy.

Kilka dni wcześniej, 10 kwietnia radomscy leśnicy upamiętnili także 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Delegacja z RDLP w Radomiu oraz Nadleśnictwa Zwoleń wzięła udział w mszy świętej w intencji ofiar katastrofy w Kościele Garnizonowym w Radomiu, którą odprawił JE ks. biskup Henryk Tomasik. Leśnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy przy siedzibie Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz przy pomniku pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Las Pamięci Leśników – Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Warto wspomnieć, że 8 czerwca 2011 r. na terenie szkółki leśnej „Kolonia" w Nadleśnictwie Oleszyce (RDLP w Krośnie) uroczyście posadzono symboliczne dęby upamiętniające tragiczną śmierć 724 leśników zamordowanych w tzw. trybie katyńskim oraz 96 dębów poświęconych pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej.

Z terenu radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych wśród nich było trzech leśników. Warto poświęcić chwilę zadumy nad ich losem.

Michał Frank

Inżynier leśnik. Absolwent Wydziału Leśnego SGGW; od 1939 roku pracownik biura DLP w Radomiu; zmobilizowany do wojska do 8 p.p.; więzień obozu sowieckiego w Kozielsku; zginął w 1940 r., w Katyniu; ciało odnaleziono i zidentyfikowano podczas ekshumacji niemieckiej w 1943 roku.

Józef Jankiewicz

Referendarz biura DLP Radom. Lat 30. Ppor. rezerwy kawalerii. Uczestnik kampanii wrześniowej; więzień obozu w Kozielsku; zamordowany i pochowany w Katyniu w 1940 r.; ciało zostało zidentyfikowane podczas ekshumacji niemieckiej w 1943 roku.

Zygmunt Sobkiewicz

Pracownik biurowy Tartaku Zagnańsk. Zmobilizowany w kampanii wrześniowej, internowany a następnie zamordowany przez Sowietów wiosną 1940 r. w Katyniu; ciało zidentyfikowano w 1943 roku podczas niemieckiej ekshumacji.