Asset Publisher Asset Publisher

Leśnicy upamiętnili Radomski Czerwiec ‘76

25 czerwca w Radomiu odbyły się uroczystości upamiętniające Radomski Protest Robotniczy. Tradycyjnie w uroczystościach wzięli udział leśnicy. Siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu była areną wydarzeń sprzed 47 lat. W czasie, gdy budynek odebrano leśnikom i utworzono w nim Komitet Wojewódzki PZPR miały tu miejsce protesty robotnicze. Oprócz głównych obchodów w budynku radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych odbyło się szereg wydarzeń organizowanych przez IPN związanych z upamiętnieniem Czerwca ’76, a eksponaty z sali leśnictwa radomsko-kieleckiego zostały wypożyczone na wystawę „Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL”.

Przed budynkiem radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych odbyła się uroczystość organizowana przez Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76 podczas której wręczono medale "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria". Wśród wyróżnionych pierwszym odznaczeniem był dyrektor Andrzej Matysiak. Wraz z Markiem Szarym, zastępcą dyrektora ds. ekonomicznych otrzymali także pamiątkowe statuetki od Stowarzyszenia.

Następnie złożono kwiaty przed płaskorzeźbą na fasadzie siedziby dyrekcji upamiętniającą protest robotniczy. Kwiaty złożono także przy krzyżu i kamieniu przy siedzibie dyrekcji LP upamiętniającym walki o niepodległość Ojczyzny. Wiązanki złożyli przedstawiciele rządu, w tym Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, parlamentarzyści, samorządowcy, służby mundurowe, leśnicy i przedstawiciele związku leśników NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76, organizacji niepodległościowych, IPN oraz społeczność Radomia.

W dalszej części uroczystości pod pomnikiem Bohaterów Czerwca 1976 r. odbyła się msza święta pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka w intencji Bohaterów Czerwca '76 i ks. Romana Kotlarza.

Po zakończeniu mszy świętej odbył się uroczysty apel pamięci, w którym wśród ofiar protestu został przywołany między innymi ks. Roman Kotlarz, który w walce z reżimem komunistycznym stracił życie. Były wystąpienia okolicznościowe, odczytano listy od Prezydenta RP, premiera i wicepremiera. Ku czci protestujących oddana została również salwa honorowa. Całość uroczystości miała oprawę wojskową, wystąpiła też Orkiestra Wojskowa z Dęblina.

Pod pomnikiem Bohaterów Czerwca 1976 r. kwiaty złożyli przedstawiciele rządu, w tym Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Sekretarz Stanu w MON Wojciech Skurkiewicz, parlamentarzyści, wśród nich poseł leśnik Dariusz, Bąk, samorządowcy, służby mundurowe, leśnicy, przedstawiciele Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76, IPN, organizacji niepodległościowych oraz leśnicy i społeczność Radomia. W imieniu leśników kwiaty złożyła delegacja pod przewodnictwem dyrektora RDLP w Radomiu Andrzeja Matysiaka. Kwiaty złożono też przy pomniku pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Podczas uroczystości leśnicy – grupa reprezentacyjna Służby Leśnej oraz członkowie Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej prezentowali sztandar RDLP w Radomiu i związku.

Oprócz głównych obchodów w budynku radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych odbyło się szereg wydarzeń związanych z upamiętnieniem Czerwca ’76, a eksponaty z sali leśnictwa radomsko-kieleckiego zostały wypożyczone na wystawę „Człowiek z buntu. Awers i rewers rzeczywistości PRL” do Kamienicy Deskurów w Radomiu. Wypożyczono m.in. biurko i inne eksponaty związane z czasami, gdy wybudowany przez leśników budynek im odebrano i przeznaczono na siedzibę KW PZPR. To wówczas był on areną wydarzeń Radomskiego Czerwca '76.

W budynku RDLP w Radomiu 26 czerwca odbyła się też organizowana przez Instytutu Pamięci Narodowej uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1976–1989. IPN zorganizował tu również premierę publikacji „Czterdzieści siedem mgnień Radomskiego Czerwca 1976”, która ukazała się w związku z 47. rocznicą radomskich protestów. Jest to historia radomskiego protestu z dnia 25 czerwca 1976 r. opowiedziana na 47 zdjęciach, wsparta merytorycznymi komentarzami i emocjonalnymi wspomnieniami jego uczestników. Autorami publikacji są Karolina Słowińska i dr. Arkadiusz Kutkowski.

W siedzibie radomskiej dyrekcji LP w czasie, gdy budynek odebrano leśnikom i utworzono tu Komitet Wojewódzki PZPR, 47 lat temu miały miejsce protesty robotnicze. W 2014 r. obiekt wpisano do rejestru zabytków. W uzasadnieniu decyzji napisano, że jest to „ważny dokument historii powojennej Polski i Radomia w związku z masowymi protestami antyrządowymi w dniu 25 czerwca 1976 r., które zapoczątkowały ogólnopolską konsolidację środowisk opozycyjnych". W budynku została utworzona sala historii leśnictwa radomsko-kieleckiego, część wystawy poświęcono wydarzeniom z 1976 r. Elementem wystawy są zdjęcia udostępnione przez IPN oraz Archiwum Państwowe w Radomiu.