Asset Publisher Asset Publisher

Majówka w Puszczy Iłżeckiej

Długi weekend na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej w Nadleśnictwie Marcule zakończył się majówką z leśnikami. Wśród atrakcji było zwiedzanie arboretum, zwierzyńca, przejazdy kolejką wąskotorową i bryczką, pokaz maszyn leśnych oraz warsztaty rękodzieła i wspólne tańce.

Zgodnie z hasłem tegorocznej majówki „Las dobre sąsiedztwo" w Centrum Edukacji i Arboretum nie zabrakło atrakcji związanych z lasem. Uczestników pikniku i twórców powitał nadleśniczy Tadeusz Misiak, który zapowiedział, że w Marculach zawsze jest pozytywna energia, pogodny nastrój i wspaniała pogoda.

Miłośnicy ziół i drzew mogli zwiedzić arboretum i wysłuchać opowieści o właściwościach roślin oraz zobaczyć kwitnące okazy rzadkich i chronionych gatunków. Arboretum w Nadleśnictwie Marcule jest jednym z 41 w kraju i 3 w województwie mazowieckim wpisanych do rejestru ogrodów botanicznych i arboretów w Polsce prowadzonego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. – W arboretum w Marculach rośnie ponad 900 gatunków roślin i ich odmian, które są reprezentowane przez ponad 2,5 tysiące roślin. Wśród nich jest wiele roślin leśnych, leczniczych, przyprawowych, ozdobnych i rzadkich – powiedział Hubert Ogar z Nadleśnictwa Marcule.

W czasie pikniku ogromnym zainteresowaniem cieszyły się przejazdy kolejką wąskotorową z Iłży do Marcul oraz bryczką konną przez lasy marculskie. Natomiast w zagrodzie edukacyjnej „Nasze zwierzęta" można było zobaczyć zwierzęta pól i lasów oraz drobny inwentarz, coraz rzadziej oglądany na wsi. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się osioł domowy o imieniu Maniek oraz ośliczka Fiona, a także Ruda – kucyk mieszkający w zagrodzie z miniaturkami owiec i kóz.

Fani techniki mogli zwiedzać skansen maszyn rolno-leśnych, wykorzystywanych dawniej i obecnie w gospodarce leśnej i rolnej. Leśnicy przygotowali też konkurs przerzynki drewna i ścinki drzew, a myśliwi z Koła Łowieckiego „Lis" – Radom zaznajamiali gości z tajnikami łowiectwa.

Centrum Edukacji Przyrodniczej jest miejscem szczególnym, w którym leśnicy realizują wiele inicjatyw, podczas pikniku zaprezentowano wystawę fotograficzną „Ukryte w lesie". Rozstrzygnięto i nagrodzono także laureatów konkursu plastycznego „Las wokół nas – wiosna w lesie".

Piknikowi towarzyszył kiermasz rzemiosła artystycznego i tradycyjnego oraz różnego typu warsztaty. Pod okiem kowala można było wykuć podkowę, a korzystając ze wskazówek artystów spróbować sił w ludowych wycinankach i rzeźbie w drewnie. Dla dzieci największą atrakcją były konkursy z nagrodami na stoiskach edukacyjnych przygotowanych przez leśników z nadleśnictw Marcule i Radom. Atrakcji nie zabrakło też na stoisku Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach i na stoisku grupy rekonstrukcji historycznych z Iłży. Z majówki u leśników nikt nie wyszedł bez wrażeń i pamiątek.

W trakcie pikniku była też okazja do wspólnego muzykowania i tańca – wystąpił Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, zaprzyjaźniona z leśnikami Kapela sołtysa z Wąchocka oraz młodzieżowe zespoły taneczno-wokalne z terenu Iłży.