Asset Publisher Asset Publisher

Mistrz Karate z flagą Lasów Państwowych

Mistrz Karate Kyokushin Mateusz Garbacz, na co dzień nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka, ale też trener Koneckiego Klubu Karate Kyokushin weźmie udział w największej imprezie karate na świecie – 12 Mistrzostwach Świata OPEN w Tokyo w Japonii. Na mistrzostwa poleciał z flagą Lasów Państwowych.

Od 9 do 10 listopada będzie walczył w ramach Reprezentacji Polski Karate Shinkyokushinkai razem z 7 innymi zawodnikami. Wraz z reprezentacją do Japonii polecieli też trenerzy, sędzia i fizjoterapetua oraz kibice, a wśród nich najważniejszy 7-letni syn Krzyś – też karateka.

Mateusz będzie rywalizował z 161 najlepszymi karatekami z całego świata. Już wiadomo, że w I rundzie zawalczy z Japończykiem Koki Oishi. Zdecydował się wziąć udział w zawodach pomimo, że już nie jest czynnym, startującym zawodnikiem, skorzystał z okazji przydziału dodatkowych miejsc i wziął udział w eliminacjach. Tuż przed wylotem na mistrzostwa Mateusz powiedział: – Na tyle, na ile mogłem na tyle jestem przygotowany, ogólnie czuję się dobrze, nawet lepiej niż myślałem, jestem w dobrej predyspozycji. Jestem już po swojej karierze zawodniczej, skończyłem walczyć, jednak, jeżeli chodzi o mistrzostwa open – nie uczestniczyłem w nich w okresie startowym. Ten wyjazd traktuję jako ukoronowanie swoich startów i kariery sportowej. W tych zawodach jest tak, że startują wszyscy, wygrywa jeden. Wiadomo, że jak tam jadę chciałbym dać dobrą tą walkę – dodał.

Mistrzostwa można śledzić na stronie: https://wko.kumitetechnology.com/?fbclid=IwAR0m20GTMl6WA-3_khSFwZgGkKbJvG8gSWqmbCaUxYtG-WwK0YepRDsxVBs (strefa czasowa GMT+9) lub na fb Koneckiego Klubu Karate Kyokushin i Polskiej Federacji Karate Shinkyokushinka

Dorobek leśnego karateki jest imponujący: 22 złote, 10 srebrnych i 5 brązowych medali w zawodach międzynarodowych i krajowych seniorów i juniorów. Mateusz Garbacz to wielokrotny Mistrz Polski, medalista na Mistrzostwach Europy. Ma trzeci czarny pas w karate – mistrza – sensei. Jest trenerem Koneckiego Klubu Karate Kyokushin, gdzie też odnosi sukcesy – został Trenerem Roku 2018 Gminy Końskie. Mateusz i jego koledzy oraz dzieci i młodzież z Koneckiego Klubu Karate Kyokushin, a także z Morawicy i Radomia często pokazują swoje umiejętności na leśnych wydarzeniach edukacyjno-promocyjnych, występowali m.in. na Darach Świętokrzyskich Lasów w Kielcach, a także Święcie Polskiej Niezapominajki w Jedlni-Letnisku.

Jaki jest związek pasji do karate Kyiokushin i bycia leśnikiem? Mateusz Garbacz, który jest najmłodszym nadleśniczym w radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych (wcześniej był m.in. podleśniczym, księgowym, głównym księgowym i inspektorem) zdradził nam, że sport ten uczy nie tylko walki, ale ma ważny aspekt społeczny. – Przekazujemy wychowankom system wartości oparty na poszanowaniu starszych, uprzejmości i szacunku do ciężkiej pracy, trening karate daje rozwój ogólny, koordynację, samodyscyplinę, a także systematyczność, umiejętność wyznaczania i osiągania celów – mówi. Ważna jest też skuteczność i kończenie zadań, a to są cechy przydatne w każdej dziedzinie. – Leśnikiem jestem nie tylko z wykształcenia, ale też z pasji, karateką jestem z pasji, ćwiczę od 1993 r. – powiedział.