Asset Publisher Asset Publisher

Niekłański Październik w 100-lecie Bitwy Warszawskiej

18 października na terenie Nadleśnictwa Stąporków odbyła się uroczystość Niekłańskiego Października, trwale związana z Ziemią Niekłańską, losami żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańcami tego terenu. W czasie uroczystości poświęcono krzyż wzniesiony w hołdzie Bohaterom wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

Uroczystość rozpoczęto od mszy świętej w intencji poległych mieszkańców w latach 1939-45 i żołnierzy z ugrupowań Armii Krajowej.

Podczas uroczystości odsłonięto i poświęcono krzyż rocznicowy, który wzniesiony został przez leśników w hołdzie Bohaterom walczącym za ojczyznę w 100. rocznicę Cudu nas Wisłą w roku jubileuszu 140-lecia utworzenia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Jest to forma upamiętnienia setnej rocznicy Victorii Warszawskiej, gdzie ramię w ramię Polacy stanęli na drodze bolszewizmu i skutecznie obronili odradzającą się po ponad stu latach zniewolenia państwowość.

W uroczystości wzięli udział leśnicy na czele z Piotrem Kacprzakiem, zastępcą dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu oraz Sławomir Nyga, nadleśniczy Nadleśnictwa Stąporków wraz z pracownikami, Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa, Mariusz Gosek, poseł na Sejm RP oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty pod krzyżem oraz pomnikiem poległych mieszkańców Ziemi Niekłańskiej.