Asset Publisher Asset Publisher

Niezwykłe znalezisko w starachowickich lasach

Miecz wczesnośredniowieczny i grot sprzed 2 tysięcy lat znaleźli w lesie na terenie Nadleśnictwa Starachowice członkowie Grupy Ochrony Zabytków „FORT”. To już kolejne odkrycie starachowickich miłośników historii na tym terenie.

W wyprawie poszukiwawczej wzięli udział także członkowie Stowarzyszenia Poszukiwawczo-Eksploracyjnego „Trojak” ze Stąporkowa i to właśnie jeden z poszukiwaczy tej grupy natrafił na pierwsze znalezisko – grot. Zaledwie godzinę później szczęście uśmiechnęło się do jednego z członków Grupy Ochrony Zabytków „FORT” – znalazł zakopany w ziemi, całkiem dobrze zachowany wczesnośredniowieczny miecz.

Oba znaleziska trafiły do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, gdzie zostaną dokładnie zbadane i poddane konserwacji. Docelowo mają trafić do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

To nie pierwsze cenne znalezisko Grupy „FORT”. Cztery lata temu członkowie starachowickiej grupy trafili na inny grot, a trzy lata temu znaleźli nieśmiertelnik żołnierza z Tarnopola, walczącego w II wojny światowej – dzięki pomocy Fundacji „Ocalić Od Zapomnienia” udało się nawet odnaleźć jego rodzinę.

Poszukiwaczom gratulujemy i życzymy kolejnych równie cennych znalezisk.

*

Przypominamy, że na terenie Lasów Państwowych obowiązują określone regulacje prawne dotyczące możliwości prowadzenia poszukiwań z użyciem wykrywaczy metali. Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 2018 r. należy najpierw uzyskać zgodę właściciela terenu (nadleśniczego nadleśnictwa) po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku. We wniosku powinny znaleźć się m.in. informacje o terminie poszukiwań, liczbie osób je prowadzących i rodzajach użytych narzędzi. Osobny wniosek należy złożyć do konserwatora zabytków. Po uzyskaniu zgody i uiszczeniu opłaty skarbowej można wyruszyć w teren, ale należy pamiętać o stosowaniu się do zapisów w porozumieniu dot. poszukiwań. Prowadzenie poszukiwań bez pozwolenia lub wbrew jego warunkom traktowane jest jako przestępstwo.