Asset Publisher Asset Publisher

O roślinach chronionych na konferencji z LOP

13 czerwca w siedzibie RDLP w Radomiu miała miejsce siódma wspólna z Ligą Ochrony Przyrody konferencja dotycząca ochrony przyrody. Tym razem tematem przewodnim były rośliny prawem chronione.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele instytucji współpracujących z RDLP w Radomiu, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz uczniowie nagrodzeni w konkursie „Rośliny prawem chronione – poznajmy je bliżej", leśnicy, a także przedstawiciele mediów.

Na wstępie konferencji Elżbieta Molenda, prezes Zarządu Okręgu LOP w Radomiu podkreśliła, że spotkanie jest kontynuacją ubiegłorocznego tematu o roślinach i zwierzętach chronionych. – Jest wiele roślin chronionych, które możemy uprawiać i mieć je blisko siebie – powiedziała. Podkreśliła także użyteczność – ze względu na właściwości lecznicze wielu gatunków chronionych roślin. Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu powiedział, że ochrona gatunkowa jest również elementem zainteresowania gospodarki leśnej. Podkreślił obowiązek wykonania inwentaryzacji przyrodniczej roślin chronionych na powierzchniach, na których w danym roku wykonywane będą prace, a także wskazywanie przez leśników wykonawcom prac stanowisk roślin celem ochrony.

W następnej części konferencji dzięki Jadwidze Konotopskiej, ogrodnikowi i nauczycielowi uczestnicy mogli na żywych okazach poznać rośliny chronione, które nadają się do uprawy w przydomowych ogrodach. Wystąpienie rozpoczęło się od prezentacji filmów zrealizowanych przez uczniów dotyczących hodowli roślin chronionych w przyszkolnych ogródkach. Następnie omówione zostały przyniesione na spotkanie gatunki. – W tej małej grupie kilkunastu roślin już znajduje się kilka gatunków, które są użyteczne dla człowieka, bo nadają się do jedzenia, albo, jako przyprawy. Te gatunki, które są tylko ozdobne też uważam za bardzo użyteczne, bo ich piękno i walory ozdobne też są formą użyteczności. Następnie uczestnicy dowiedzieli się, że: jarząb szwedzki i rokitnik zwyczajny – to gatunki cenione ze względu na jadalne owoce. Trawa żubrówka (turówka leśna), arcydzięgiel litwor – to rośliny przyprawowe, używane, jako dodatki cukiernicze, spożywcze i zioła. Sosna limba i kosodrzewina to też rośliny lecznicze. Cis pospolity jest trujący, ale ma jadalne osnówki (uwaga! – bez wewnętrznej, trującej ich części – „pestek"). Parzydło leśne, sasanka otwarta i dyptam jesionolistny zwany „gorejącym krzewem Mojżesza", azalia pontyjska, pełnik europejski i mieczyk dachówkowaty mają walory dekoracyjne. Na skalniaki nadają się rojownik pospolity, skalnica gronkowa i szarotka alpejska.

Podczas konferencji Hubert Ogar z Nadleśnictwa Marcule przedstawił działania związane z ochroną roślin na terenie Centrum Edukacji Przyrodniczej w Nadleśnictwie Marcule i Arboretum. Jest to 1 z 41 ogrodów botanicznych w Polsce i 1 z 3 w województwie mazowieckim, jedyny poza Warszawą. Na powierzchni 9,5 ha leśnicy zgromadzili ponad 900 gatunków roślin i odmian reprezentowanych przez ponad 2,5 tys. osobników. Hubert Ogar przybliżył uczestnikom konferencji kilka roślin chronionych występujących na terenie Nadleśnictwa Marcule: cisa pospolitego, który objęty jest programem restytucji i w związku z tym został posadzony w lesie, krytycznie zagrożoną języczkę syberyjską występującą na terenie torfowiska Pakosław oraz dyptam jesionolistny. Wszystkie te rośliny chronione można spotkać w Arboretum.

Opiekunowie ogródków otrzymali praktyczny poradnik, w którym Jadwiga Konotopska opisała 42 gatunki roślin chronionych przydatnych do zakładania przydomowych ogródków „Rośliny chronione w naszych ogrodach". – Ogromną zaletą opracowania są wskazówki odnośnie do stanowiska, sposobu rozmnażania czy uprawy opisywanych roślin. Nie do przecenienia jest fakt, że te informacje pochodzą z „pierwszej ręki" i oparte są na osobistym doświadczeniu autorki, która owe rośliny uprawia, podgląda i fotografuje w swoim własnym ogrodzie (….) Uważam to opracowanie za cenny przewodnik dla ogrodników amatorów – tak o poradniku pisze prof. dr hab. Aleksandra J. Łukaszewska.

W trakcie konferencji Elżbieta Molenda, prezes Zarządu Okręgu LOP w Radomiu podsumowała konkurs „Rośliny prawem chronione – poznajmy je bliżej". W konkursie udział wzięły szkolne koła ligi ochrony przyrody z przedszkoli i szkół. Uczniowie od organizatorów otrzymali sadzonki roślin prawem chronionych wraz z opisem danej rośliny i warunków jej hodowli. Komisja oceniała wykonane prace udokumentowane dziennikami obserwacji, fotografiami i filmami. Pierwsze miejsce w kategorii przedszkoli zdobyło Publiczne Przedszkole nr 3 Kozienicach pod opieką Karoliny Żak oraz oddział przedszkolny przy PSP w Bardzicach pod opieką Anny Bzduchy i Jolanty Nowocin. W kategorii szkół podstawowych z klas I-III zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa w Natolinie (Lena Bilcharz, Kinga Kozik, Zuzanna Sikora, Oskar Pawlak, Julia Pasek) pod opieką Anny Suchowskiej oraz PSP nr 15 w Radomiu (opiekun Lidia Michalska) i PSP w Skrzyńsku – opiekun Jolanta Kilianek. W III kategorii – szkół podstawowych z klas IV-VI zwyciężyła Amelia Błachowska z PSP w Zakrzewie pod opieką Anny Raus-Rajcy oraz Ernest Siczek z PSP nr 25 w Radomiu pod opieką Agnieszki Figarskiej Siwiec. Zwycięzcą czwartej kategorii został Dawid Chochoł z SOSZW Zasadniczej Szkoły Zawodowej pod opieką Grzegorza Cywki oraz Joanna Jaroszek z PG nr 13 w Radomiu pod opieką Ireny Śniarskiej.