Asset Publisher Asset Publisher

Obchody 80. Rocznicy Zagłady Wsi Michniów

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zaprasza na obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 80. rocznicy pacyfikacji wsi Michniów, w tym na Leśną Drogę Krzyżową. Uroczystości odbędą się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie w dniach 12 – 13 lipca.

W środę 12 lipca o godz. 15 w kaplicy na terenie Mauzoleum odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar pacyfikacji. Następnie odbędą się występy zaproszonych gości, złożone zostaną także wieńce na mogile zamordowanych mieszkańców Michniowa. O godz. 17 odbędzie się koncert Chóru Fermata, a na zakończenie – zwiedzanie Mauzoleum.

W czwartek 13 lipca o godz. 16 odbędzie się Leśna Droga Krzyżowa, którą poprowadzą leśnicy. O godz. 17-tej przy pomniku gajowego Władysława Wikły i jego rodziny odprawiona zostanie msza św. polowa w intencji zamordowanych leśników i mieszkańców Michniowa. Następnie odbędą się przemówienia okolicznościowe, po których pod pomnikiem gajowego Wikło zostaną złożone kwiaty.

Organizatorami dwudniowych uroczystości są: Urząd Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Kielcach, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Świętokrzyskiego Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Nadleśnictwo Suchedniów i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Honorowy Patronat nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Szczegółowy program uroczystości:

12 lipca 2022 roku (środa)

godz. 15 (kaplica przy Mauzoleum) – msza św.

godz. 16 – wystąpienia zaproszonych gości

godz. 16.30 – złożenie wieńców na mogile pomordowanych mieszkańców Michniowa

godz. 17 – koncert Chóru Fermata

godz. 18 – zwiedzanie Mauzoleum
 

13 lipca 2022 roku (czwartek)

godz. 16 – Leśna Droga Krzyżowa (zbiórka przy Bramie Witalnej)

godz. 17 (polana przy pomniku gajowego Wikło) – msza św. polowa w intencji pomordowanych leśników i mieszkańców Michniowa

godz. 17.45 – okolicznościowe przemówienia

godz. 18 – złożenie kwiatów przy miejscu pamięci poświęconym rodzinie gajowego Wikło

godz. 18.15 – spotkanie z bracią leśną na Polanie Leśników
 

*****

Pacyfikacja wsi Michniów odbyła się 12-13 lipca 1943 roku. Przyczyną pierwszego dnia pacyfikacji były donosy konfidentów niemieckich, mówiące o współpracy i sprzyjaniu mieszkańców wsi oddziałom partyzanckim. Przed południem 12 lipca dotarła na Wykus wieść o tragedii Michniowa. Po naradzie dowództwa grupa partyzantów ruszyła w stronę wsi. Po dwugodzinnym marszu dotarli na miejsce. Niemców już nie było, opuścili wieś około godziny 15.00. W nocy z 12 na 13 lipca partyzanci „Ponurego” przeprowadzili akcję odwetową – atak na pociąg niemiecki w odległości około kilometra od Michniowa. Niemcy ponownie wkroczyli do Michniowa. Mordowali wszystkich bez względu na płeć i wiek. Łącznie ofiarą dokonanej w Michniowie masakry padły co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci.

Ofiarą bestialstwa Niemców padł także gajowy Władysław Wikło, jego żona Stanisława oraz ich siedmioro dzieci. Śmierć Leśnika i jego rodziny została upamiętniona obeliskiem w miejscu, gdzie stała gajówka. Corocznie odbywają się tu uroczystości upamiętniające tragedię Michniowa.

W Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, a w lesie nieopodal obelisk ku pamięci poległych w okresie II wojny światowej leśników Puszczy Świętokrzyskiej.