Asset Publisher Asset Publisher

Obchody rocznicy Bitwy pod Stefanowem i pacyfikacji wsi

2 października dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak i leśnicy z Nadleśnictwa Przysucha wzięli udział w obchodach 78. rocznicy bitwy pod Stefanowem i 70. rocznicy pacyfikacji wsi. Uroczystości odbyły się w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się wieś, na terenie Nadleśnictwa Przysucha.
 
Przy ołtarzu polowym odprawiona została msza św. w intencji ofiar tamtejszych wydarzeń. Następnie odbyły się okolicznościowe przemówienia i apel poległych. Potem uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przy pamiątkowej tablicy upamiętniającej bitwę pod Stefanowem i wysiedlenie wsi. W imieniu naszej dyrekcji wiązankę kwiatów złożyli dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak i przedstawiciele Nadleśnictwa Przysucha. Na koniec odbyło się śpiewanie pieśni patriotycznych.
 
26 września 1944 r. pod Stefanowem żołnierze z 25. i 72. Pułku Piechoty Armii Krajowej stoczyli zwycięską bitwę z wojskami niemieckimi. W odwecie Niemcy spalili wieś. Mieszkańcy schronili się wtedy w pobliskich lasach. W 1952 r., za pomoc mieszkańców Armii Krajowej w czasie wojny, władze komunistyczne wydały rozkaz pacyfikacji Stefanowa. W ciągu zaledwie jednej doby domy zostały zrównane z ziemią, a w ich miejscu posadzono las. Mieszkańcy zostali przymusowo przesiedleni.
 
Dziś na terenie nieistniejącej już wsi rośnie las, w którym do dziś gdzieniegdzie przetrwały pozostałości zabudowań. Stoi tu także krzyż z tablicą z napisem „Tu była wieś partyzancka – Stefanów". Przy ołtarzu polowym znajdują się pamiątkowe tablicami „Pamięci Żołnierzy 25 PP AK poległych 26.IX.44 r. w Stefanowie" oraz „Pamięci mieszkańców wsi Stefanów spacyfikowanej przez hitlerowców 26 września 1944 i wysiedlonych w czasach stalinowskich ze swojej ziemi".