Asset Publisher Asset Publisher

Obelisk Niepodległość w Nadleśnictwie Dobieszyn

21 grudnia w Nadleśnictwie Dobieszyn leśnicy odsłonili przy nowej, obecnie budowanej siedzibie nadleśnictwa imponujących rozmiarów obelisk, na którym widnieje słowo Niepodległość. Był to ostatni akcent udziału leśników regionu w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości.

Nadleśnictwo Dobieszyn jest szczególne, odziedziczyło historię dawnego Nadleśnictwa Stachów, miejsca, którego już nie ma, a które zostało spacyfikowane w czasie II wojny światowej. Tu też 17 maja 1935 roku cała leśna Polska z Dyrektorem Naczelnym Lasów Państwowych Adamem Loretem na czele, żegnała marszałka Józefa Piłsudskiego w jego ostatniej drodze na Wawel. Stąd dla leśników tu pracujących słowo NIEPODLEGŁOŚĆ ma wymiar szczególny.

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści prof. Jan Szyszko, Andrzej Melak i Dariusz Bąk oraz wielu gości z instytucji i organizacji współpracujących z Nadleśnictwem Dobieszyn i RDLP w Radomiu, a także leśnicy na czele z dyrektorami Andrzejem Matysiakiem i Piotrem Kacprzakiem.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Dobieszynie celebrowaną przez ks. proboszcza Grzegorza Biniędę oraz ks. kan. Artura Hejdę, proboszcza parafii św. Trójcy w Białobrzegach.

Przy obelisku, przed odsłonięciem głos zabrał nadleśniczy Paweł Sułkowski oraz  Jan Chryzostom Czachowski, emerytowany nadleśniczy, działacz Związku Piłsudczyków, prawnuk dowódcy powstania styczniowego płk. Dionizego Feliksa Czachowskiego.

Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu złożono kwiaty, następnie głos zabrali posłowie na Sejm RP prof. Jan Szyszko, Andrzej Melak i Dariusz Bąk oraz Stanisław Olszewski, Generał Brygady Związku Piłsudczyków RP Okręgu Kraśnik.

Elementem podkreślającym rangę uroczystości były poczty sztandarowe leśników, straży pożarnej, organizacji wojskowych i kombatanckich, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz szkół.