Asset Publisher Asset Publisher

Odznaczenia dla radomskich leśników

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach była gospodarzem 120. Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Leśnego. W gronie uczestników wydarzenia, wśród członków tej zasłużonej dla polskiego leśnictwa organizacji nie zabrakło leśników z terenu radomskiej RDLP.

Honorowy patronat nad uroczystym spotkaniem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Zjazdowi towarzyszyły dwie sesje naukowe – pierwsza z nich była poświęcona dwusetnej rocznicy istnienia leśnego czasopisma „Sylwan”, natomiast druga dotyczyła wyzwań jakie stoją przed gospodarką leśną w obliczu globalnych zmian w środowisku.

Poza częścią referatową, organizatorzy zadbali też o prezentację różnorodnych zagadnień w terenie, dzięki trasom przygotowanym przez nadleśnictwa: Kobiór, Katowice, Świerklaniec, Rybnik i Rudy Raciborskie. Podczas wyjazdów delegaci PTL z całej Polski mogli zapoznać się m.in. ze specyfiką gospodarowania w lasach największej przemysłowej aglomeracji naszego kraju, sposobami zarządzania lasami położonymi na styku działalności górniczej i przemysłowej, historią przebudowy drzewostanów przeznaczonych niegdyś na potrzeby przemysłu wydobywczego, wyzwaniem jakim była konieczność odbudowy terenów leśnych po największym pożarze lasu w powojennej historii Polski czy też hodowlą żubra prowadzoną przez kobiórskich leśników. Na przemierzających każdą z tras czekały interesujące akcenty związane z lokalną historią, a także tradycjami i kulturą Górnego Śląska.

Wartym odnotowania wydarzeniem były wyróżnienia przyznane członkom Świętokrzysko-Radomskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego. Za dokonania w działalności na rzecz rozwoju i propagowania leśnictwa w Polsce Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Srebrnym Krzyżem Zasługi Zastępcę Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Piotra Kacprzaka. Dodatkowo 120. Zjazd Delegatów oddziałów PTL przyznał członkom Oddziału PTL w Radomiu 4 odznaki honorowe: 1 złotą oraz 3 srebrne.

Do najważniejszych zadań przyświecających Polskiemu Towarzystwu Leśnemu należy: inicjowanie badań naukowych na potrzeby leśnictwa oraz powiązanie nauki z praktyką, popularyzacja wiedzy leśnej, zarówno wśród samych leśników, jak i w całym społeczeństwie, 
a także prowadzenie i propagowanie działalności wydawniczej, m.in. poprzez wydawane od 1820 r. czasopismo Sylwan będące jedną z najstarszych tego typu publikacji na świecie.