Asset Publisher Asset Publisher

Ogrody świata w Marculach

Od 11 listopada w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule podziwiać można ogrody i rośliny z całego świata. Wprowadzeniem do przedstawionego na blisko 70 fotografiach urokliwego świata ogrodów był uroczysty wernisaż.

11 listopada do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum w Marculach przybyło mnóstwo gości. Przyciągnęła ich tam wyjątkowa wystawa składająca się z fotografii zwycięzców i laureatów międzynarodowego konkursu IGPOTY - INTERNATIONAL GARDEN PHOTOGRAPHER OF THE YEAR - edycje: 5, 6 i 7. 
 
Nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule – Tadeusz Misiak przyznał, iż ekspozycja wystawy jest pierwszym tego typu prestiżowym wydarzeniem organizowanym przez marculskich leśników. Tym większą radość sprawiło mu liczne przybycie gości. W ich gronie znaleźli się: Joanna Stoga – laureatka ww. konkursu, uhonorowana Złotym Medalem przyznawanym przez Royal Photographic Society (Królewskie Towarzystwo Fotograficzne) za najlepsze portfolio, prof. Jerzy Puchalski – dyrektor Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, Piotr Kacprzak - zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. gospodarki leśnej, obecni i emerytowani leśnicy z terenu RDLP w Radomiu, przedstawiciele służb mundurowych, fotograficy, reprezentanci instytucji zaprzyjaźnionych z Nadleśnictwem Marcule oraz licznie przybyli miłośnicy przyrody i fotografii przyrodniczej.
 
  
 
Radosław Koniarz – specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Marcule, jeden
z gospodarzy CEP, wprowadził widzów wystawy w jej ideę i tematykę. Zwrócił uwagę na wyjątkową rolę ogrodów w funkcjonowaniu współczesnego społeczeństwa, które szuka w nich azylu i ucieczki od atakujących ze wszech stron często wrogich, przeciwnych naturze obrazów. Przypomniał, że ogrody od zawsze stanowiły przestrzeń, w której odnaleźć można było spokój i natchnienie. Zaznaczył, iż leśnicy, organizując wernisaż w dniu 11 listopada, pragną uświetnić Święto Niepodległości oraz wpisać się w upamiętnienie 90. rocznicy powstania Lasów Państwowych.
 
Radosław Koniarz – specjalista ds. edukacji leśnej w Nadleśnictwie Marcule przypomniał, że ogrody od zawsze stanowiły przestrzeń, w której odnaleźć można było spokój i natchnienie. Zaznaczył, iż leśnicy, organizując wernisaż w dniu 11 listopada, pragną uświetnić Święto Niepodległości oraz wpisać się w upamiętnienie 90. rocznicy powstania Lasów Państwowych.
 
Dyrektor Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, prof. Jerzy Puchalski przybliżył wszystkim zebranym okoliczności sprowadzenia wystawy IGPOTY do Polski. Omówił także drogę, jaką wystawa przemierza, goszcząc do tej pory w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie, Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie, Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi oraz Muzeum Przyrodniczym PAN w Krakowie. Zapowiedział także, że z Nadleśnictwa Marcule wystawa rusza w kolejne miejsca – m.in. do siedziby Leśnego Banku Genów w Kostrzycy.
 
Za liczny udział w otwarciu wystawy serdecznie dziękowała wszystkim jedna z autorek zdjęć – Joanna Stoga. Wyraziła uznanie dla Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum oraz nadzieję na powrót do Marcul wraz z innymi fotografami. Wyjątkową misję, jaką pełni Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum w Marculach podkreślił zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. gospodarki leśnej – Piotr Kacprzak. Zaznaczył, iż jest to miejsce ważne zarówno w skali regionu, jak i znacznie szerzej.
 
Uroczystą oprawę wernisażu uświetniły występy muzyków. Artyści ze Starachowickiego Centrum Kultury wykonali znane polskie utwory we własnej, oryginalnej aranżacji. Ich recital doskonale wpisał się w klimat uroczystości. Leśną atmosferę zapewnił natomiast Zespół Sygnalistów Myśliwskich działający przy RDLP w Radomiu. 
 
Zasady zwiedzania
Wystawa jest dostępna do zwiedzania dla grup zorganizowanych po wcześniejszym zgłoszeniu (karta zgłoszeniowa dostępna na stronie internetowej Nadleśnictwa Marcule), jak również dla osób indywidualnych, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (Radosław Koniarz – Nadleśnictwo Marcule, tel. 695 390 254). Można ją oglądać do 11 stycznia 2015 r., w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz.: 9.00 – 14.00.
 
Serdecznie zapraszamy!