Asset Publisher Asset Publisher

Otwarcie biura Nadleśnictwa Ruda Maleniecka

1 czerwca w Radoszycach została otwarta nowa siedziba Nadleśnictwa Ruda Maleniecka. Były powitania, przemówienia, odznaczenia i przecinanie wstęgi. Ze względu na swoje święto również dzieci miały ogromną frajdę, leśnicy przygotowali dla nich wystawy, gry i konkursy, pokazy sokolnicze oraz inne atrakcje. Po uroczystości otwarcia nowego biura miała miejsce wspólna z samorządowcami konferencja w Maleńcu.

Nowe biuro Nadleśnictwa Ruda Maleniecka zostało wybudowane w Radoszycach. Poprzednia siedziba znajdowała się w wybudowanym w II połowie XVIII dworku położonym w Rudzie Malenieckiej, wpisanym do rejestru zabytków.
 
Przed uroczystością otwarcia miała miejsce msza święta w kościele parafialnym św. Piotra i Pawła w Radoszycach. Dalsza część uroczystości odbyła się przed nową siedzibą nadleśnictwa. O historii nadleśnictwa oraz budowie nowego biura opowiedział nadleśniczy Krzysztof Kuszewski. Złożył także podziękowania osobom, które przyczyniły się do realizacji tego ważnego przedsięwzięcia.
 
Głos zabrali również Tomasz Sot – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Edward Haładaj – Główny Inspektor Lasów Państwowych.
Uczestniczymy w kolejnej karcie historii nadleśnictwa – otwarciu siedziby nadleśnictwa.
Mam nadzieję, że ta chwila przejdzie nie tylko do historii gospodarki leśnej, ale i regionu – powiedział dyrektor RDLP w Radomiu Tomasz Sot.
Dyrektor podkreślił również rolę współpracy z samorządami. Podziękował władzom lokalnym za zrozumienie, współpracę i wsparcie. Podkreślił także, że nadleśnictwo to nie tylko to biuro, ale ludzie; życzył pracownikom, aby pracowali w atmosferze wzajemnego zrozumienia, twórczej inspiracji i dobrej rzetelnej pracy.
 
W czasie uroczystości przyznano odznaczenia. Kordelasem Leśnika Polskiego uhonorowano Grażynę Świerot – głównego księgowego i Wacława Borunia – inżyniera nadzoru. Dyrektor RDLP Tomasz Sot wręczył także statuetki Jodły Świętokrzyskiej. Otrzymali je: Starosta Konecki Bogdan Soboń, główny inspektor Lasów Państwowych Edward Haładaj i nadleśniczy Nadleśnictwa Ruda Maleniecka Krzysztof Kuszewski.
 
Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali dyrektor Tomasz Sot, główny inspektor Lasów Państwowych Edward Haładaj i starosta konecki Bogdan Soboń. Nowe miejsce pracy leśników poświęcili kapelan leśników ks. Franciszek Berak oraz  proboszcz radoszyckiej parafii Józef Tępiński. 
 
Po wspólnej pamiątkowej fotografii goście zwiedzili biuro oraz wystawę fotografii przyrodniczej autorstwa Zbigniewa Woźniaka „Zapraszamy w ostępy leśne". Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.
 
Po otwarciu, uczestnicy pojechali do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu na konferencję „Lasy w powiecie koneckim". Piotr Kacprzak - zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej RDLP w Radomiu przybliżył uczestnikom historię leśnictwa w okolicach Końskich, Maciej Chłopek - dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu opowiedział o powiązaniu zasobów leśnych z rozwojem przemysłowym i ekonomicznym na przykładzie majątku w Rudzie Malenieckiej, Grzegorz Ożóg - naczelnik Wydziału Rozwoju i Innowacji RDLP wskazał możliwości udziału jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych w przedsięwzięciach realizowanych przez samorządy terytorialne, Grzegorz Młynarczyk - komendant powiatowy Straży Pożarnej w Końskich przedstawi sytuacje ochrony przeciwpożarowej obszarów leśnych powiatu. Po referatach goście obejrzeli wystawę historyczną przygotowaną z okazji 135-lecia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Starosta konecki oprowadził uczestników po halach wystawowych zakładu hutniczego, gdzie można było obejrzeć zabytkowe maszyny w ruchu.
 
Po otwarciu biura rozpoczął się festyn z okazji Dnia Dziecka. Nadleśnictwo zaprosiło na zabawę ok. 500 dzieci ze szkół z gmin: Radoszyce, Słupia i Ruda Maleniecka. Była leśna edukacja przygotowana przez nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska", pokazy sokolnicze, dmuchane place zabaw, zjeżdżalnia, karuzela oraz pokaz karate w wykonaniu Koneckiego Klubu Karate Kyoukushin. Wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Las wokół nas".
 
Otwarcie nowej siedziby nadleśnictwa na długo zapisze się w pamięci mieszkańców Radoszyc, w szczególności tych najmłodszych. Było to jedno z wydarzeń wpisujących się w kalendarz obchodów jubileuszu 135-lecia RDLP w Radomiu.