Asset Publisher Asset Publisher

Pierwsze siewy w szkółce kontenerowej w Sukowie

Rozpoczęły się siewy nasion w Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim Nadleśnictwa Daleszyce w Sukowie. Jako pierwszy wysiewany jest buk, w przyszłym tygodniu rozpocznie się siew sosny zwyczajnej, a jako ostatnie, z początkiem mają będą wysiewane dęby.

4 kwietnia rozpoczęliśmy wysiew nasion buka – relacjonuje leśniczy szkółkarz Janusz Pacholec, i dodaje – praca idzie bardzo sprawnie, okazuje się, że jesteśmy w stanie przygotować nawet 500 kontenerów na godzinę. W każdym z nich znajduje się 53 tzw. cele o pojemności 300 ml, w które najpierw wsypywany jest substrat torfowy, następnie umieszczane jest nasionko, przykrywane perlitem i wstępnie nawadniane. Większość prac przy samym siewie jest zautomatyzowana, ręcznie uzupełniane są jedynie pojedyncze cele, w których siewnik nie umieścił nasion oraz uzupełniane są nasiona, substrat i perlit w podajnikach. Wysiew buka za pomocą linii siewnej jest rozwiązaniem nowatorskim, jest ona bowiem dedykowana raczej dla sosny – podkreśla szkółkarz, ale jak się okazuje można automat ustawić tak, by wysiewał również nasiona grube – bukiew i żołędzie.

Kontenery z wysianymi nasionami przewożone są do namiotów foliowych, gdzie w kontrolowanych warunkach będą wschodziły i wzrastały w pierwszych tygodniach życia. Później trafią na otwartą przestrzeń, gdzie będą hartowane. Jesienią trafią już jako gotowy materiał szkółkarski do nadleśnictw radomskiej dyrekcji.

Pierwsze siewy na daleszyckiej szkółce

Choć od oddania szkółki do użytku minęło już kilka miesięcy, wszyscy czekaliśmy na te pierwsze właściwe prace w szkółce, chcieliśmy zobaczyć jak się sprawdzi „w boju" linia technologiczna – relacjonuje zastępca nadleśniczego Michał Ostrowski. Cieszymy się, że wszystko działa bez zarzutu, że zespół ludzki, w końcu również świeżo zatrudniony, bardzo szybko nauczył się obsługi sprzętu i procedur. Okres siewu to czas bardzo intensywnej pracy, który da nam też właściwą odpowiedź na pytanie o potencjał i możliwości obiektu w perspektywie planowanego wzrostu produkcji – dodaje zastępca.

Oficjalne otwarcie obiektu połączone z naradą gospodarczą planowane jest na 16 maja.