Asset Publisher Asset Publisher

Piknik LKP „Puszcza Świętokrzyska”

„Jak bezpiecznie korzystać z lasu” - pod takim hasłem odbyła się czwarta edycja Pikniku LKP „Puszcza Świętokrzyska”. Pomimo deszczu do Kielc tłumnie przybyli dzieci i wystawcy, a humor dopisywał.

W pikniku wzięło udział 700 osób. Chociaż 29 maja był deszczowy, nie zabrakło humoru i chęci do przyswojenia informacji przygotowanych w punktach tematycznych. Do współpracy zostały zaproszone służby, organizacje i instytucje zaangażowane w profilaktykę chorób odkleszczowych i szkodliwości palenia
oraz w edukację, w tym ekologiczną dzieci i młodzieży. Uczniowie ze szkół podstawowych zwiedzali Ośrodek Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Kielce i sprawdzali swoją wiedzę biorąc udział w konkursach leśnych. Były pokazy pracy pilarką, wędrówka z odpowiednio spakowanym plecakiem oraz nauka bezpiecznego zachowania podczas wakacji.

Leśnicy odpowiadali na pytania: Do czego służą słupki graniczne w lesie, za pomocą czego można wyznaczyć kierunki świata, gdy nie mamy kompasu lub busoli. Przypominali, o czym trzeba pamiętać w razie spotkania dzikich zwierząt w lesie. Przygotowali także wystawę o ptakach. Dzieci mogły poznać ogólne zasady, jakie powinniśmy zachować wchodząc do lasu. Leśnicy zaprezentowali podstawowe gatunki grzybów jadalnych i ich trujące odpowiedniki. Ponadto można było zwiedzić Ośrodek Edukacji Leśnej i sprawdzić swoją wiedzę grając w leśne koło fortuny.

Cel Pikniku – kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci oraz upowszechnianie wiedzy o lasach i leśnictwie – został osiągnięty!

Przeczytaj więcej o pikniku