Asset Publisher Asset Publisher

Platforma dla bielików dzięki projektowi LIFE+

W Nadleśnictwie Pińczów realizowane są kolejne działania w ramach projektu LIFE+ „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”. W kompleksie łęgów „Młodzawy” zbudowano platformę gniazdową dla bielików.

Działania odbywają się w ramach projektu realizowanego od 2019 roku przez Województwo Świętokrzyskie – Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych we współpracy z Nadleśnictwem Pińczów oraz Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Dotyczy on różnorodnych siedlisk i gatunków związanych z doliną Nidy. Wśród zaplanowanych  działań, są także takie, które mają na celu wsparcie populacji bielika. Kompleks leśny „Młodzawy” to unikalny liczący 120 ha kompleks łęgów jesionowo-olszowych przechodzących miejscami w ols typowy oraz zbiorowiska szuwarowe. Kompleks ten jest największym, zwartym obszarem łęgów w tej części doliny Nidy, który leśnicy ze względu na znaczenie dla bioróżnorodności wyłączyli z użytkowania w ramach procedur stosowanych w gospodarce leśnej. W kompleksie łęgów planowane są także prace związane z udrożnieniem i budową obiektów małej retencji wodnej. Ze względu na wrażliwość tych siedlisk będzie też prowadzony monitoring hydrologiczny.

Informacje o projekcie LIFE+

Bieliki już dawno doceniły walory przyrodnicze Ponidzia. Upodobały je sobie choćby ze względu na Nidę. Lasy w pobliżu jezior, dolin rzecznych, dużych stawów rybnych czy terenów podmokłych są odpowiednim miejscem do bytowania bielika w Polsce. To tutaj znajdują ryby i ptaki wodne, które stanowią podstawę ich diety.

Pracownicy Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych postanowili wesprzeć ten gatunek, umieszczając platformę gniazdową na terenie Nadleśnictwa Pińczów. Powstała ona w miejscu, gdzie obserwowane były ptaki. To inwestycja na lata – znane są gniazda użytkowane przez bieliki wiele lat.

Sama platforma jest solidna i duża – konstrukcję stanowiącą bazę do rozbudowy gniazda wykonano na drewnianej podstawie o średnicy ok. 1,2 m.  Umieszczono ją na olszy, na wysokości 20 m. Ma zachęcić ptaki do założenia na niej gniazda, gdy już to zrobią, rokrocznie będą mogły je rozbudowywać i powiększać. Użytkowane przez wiele lat gniazda mogę mieć średnicę nawet dwóch metrów.

Leśnicy mają nadzieję, że ptaki wykorzystają platformę i będą miały na terenie pińczowskich lasów ostoję. Jeśli bielik osiedli się na tym terenie powstanie strefa ochrony wokół gniazda. Na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu dotychczas wyznaczono 57 takich stref, w tym 13 dla bielika.