Asset Publisher Asset Publisher

Pokaz filmu „Loret – leśnik z charakterem” w Kielcach i Radomiu

W październiku w Radomiu i Kielcach odbyły się uroczyste pokazy filmu „Loret – Leśnik z charakterem” o pierwszym Naczelnym Dyrektorze Lasów Państwowych. Film powstał we współpracy z Lasami Państwowymi w związku z jubileuszem 100-lecia LP. Pokazy zostały zorganizowane przez RDLP w Radomiu we współpracy z Nadleśnictwem Kielce i Nadleśnictwem Radom.

Pokaz w Kielcach odbył się 6 października w Centrum Kongresowym na Targach Kielce, natomiast pokaz w Radomiu 11 października w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych.

Film powstał przy współpracy Lasów Państwowych z okazji przypadającego w przyszłym roku jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych w ramach cyklu „Polscy Wizjonerzy”.

Uczestnikami pokazów filmu byli przedstawiciele rządu, samorządów, służb mundurowych, instytucji i organizacji współpracujących z Lasami Państwowymi oraz leśnicy z RDLP w Radomiu, nadleśnictw oraz emerytowani pracownicy.

Film został bardzo dobrze przyjęty przez leśników i zaproszonych gości. Uczestnicy pokazu otrzymali okolicznościowy egzemplarz filmu wraz z publikacją, wydarzeniu w Radomiu towarzyszyła również wystawa opracowana przez producenta filmu Telewizja Obiektyw. Oprawę muzyczna wydarzeń zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

Bohaterem filmu jest pierwszy Dyrektor Naczelny Lasów Państwowych Adam Loret. Postać dyrektora jest dla leśników i nie tylko dla nich przykładem wielkiego patriotyzmu oraz oddania polskiej przyrodzie.

Film powstał z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych. Producentem filmu jest Bogdan Miszczak natomiast w główną rolę Adama Loreta wcielił się znany aktor Lesław Żurek. Film "Loret - leśnik z charakterem jest obrazem w reżyserii Marcina Głowackiego, na podstawie scenariusza Michała Patryarchy, a zdjęcia zrealizował Mariusz Konopka. W filmie zobaczymy min. Artura Dziurmana, Katarzynę Misiewicz-Żurek, Mariusza Bonaszewskiego, Wojciecha Skibińskiego, Macieja Słotę, Marcina Kwaśnego, Dagny Mikoś i Mateusza Mikosia, Roberta Żurka, Joannę Baran – Marczydło i Mateusza Marczydło. Wystąpili również adepci rzeszowskiej Akademii Aktorskiej Artysta – Oliwier Łyczko w roli młodego Adama Loreta oraz Patrycja Wsół i Łukasz Krasoń.

Film realizowany był m.in. w Puszczy Niepołomickiej, gdzie zdjęcia powstawały na terenie ośrodka hodowli żubrów, w historycznej leśniczówce w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, lasach Nadleśnictwa Kolbuszowa oraz w mieście narodzin Adama Loreta – Jaśle.

Dziękuję Lasom Państwowym, że nam zaufały i powierzyły stworzenie filmu o Adamie Lorecie oraz za wsparcie produkcji. Dziękuję również Miastu Jasłu i Gminie Jasło oraz Polskiemu Towarzystwu Leśnemu. Mam nadzieję, że ta opowieść spodoba się widzom i przybliży mało znaną postać Adama Loreta, wizjonera urodzonego w Jaśle – tak o filmie powiedział Bogdan Miszczak, producent.

W czasie pokazu w Kielcach dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak oraz zastępca dyrektora Piotr Kacprzak przedstawili historię, a także działalność Adama Loreta na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Podczas uroczystości w Radomiu we wstępie do filmu o Adamie Lorecie, pierwszym Naczelnym Dyrektorze Lasów Państwowych i śladach jego działalności na terenie RDLP w Radomiu opowiedział prof. dr hab. Andrzej Grzywacz z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, honorowy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego.

Przed projekcją filmu wystąpił również dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, który przedstawił sylwetkę pierwszego Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych i historię upamiętnienia tego wielkiego leśnika.

– Ten wielki leśnik, w historii polskiego leśnictwa i naszego kraju jest postacią której losy potoczyły się tragicznie (…). Po wybuchu II wojny światowej nie opuścił Polski wraz z rządem do Rumuni, ale ewakuował się do Wilna, a po drodze został zatrzymany i aresztowany przez wojska sowieckie po napaści 17 września. Do dziś nie została ustalona data jego śmierci i miejsce spoczynku (…). Dzięki leśnikom o dyrektorze Lorecie powstały opracowania, odsłaniano tablice, szkoły wybierały go na patrona, jest przyznawana nagroda imienia A. Loreta, powstał film dokumentalny ze scenariuszem Jacka Frankowskiego, książka prof. Andrzeja Grzywacza, a z okazji 100-lecia Lasów Państwowych powstał film fabularny oparty na faktach. (…). Warte przypomnienia są dokonania gospodarcze w II Rzeczypospolitej dyrektora Adama Loreta, wrażał pogląd, że „tylko państwo, jako właściciel jest w stanie gospodarować lasami, uwydatniając wszystkie ekonomiczne, przyrodnicze i kulturowe korzyści płynące z nich dla kraju”. Był uznawany za twórcę nowoczesnej administracji lasów państwowych i autora wzrostu powierzchni LP. Wprowadził Przysposobienie Wojskowe Leśników, powstawały parki narodowe jako specjalne jednostki LP. Uważał, że interesy prywatnych właścicieli lasów oraz prywatnego przemysłu drzewnego często nie są zbieżne z potrzebami odradzającego się państwa polskiego. Rozpoczął na bazie lasów państwowych odbudowę państwowego przemysłu drzewnego, w strukturach lasów powstawały tartaki. Utworzył PAGED (polską agencja eksportu drewna) celem unormowania i zatrzymania eksploatacyjnego wywozu drewna z Polski”. – tak o Adamie Lorecie powiedział dyrektor Andrzej Matysiak.

Głos zabrał również Jan Chryzostom Czachowski, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn. W tym nadleśnictwie w miejscowości Kępa Niemojewska znajduje się miejsce pamięci – głaz upamiętniający wydarzenie, które miało miejsce 17 maja 1935 r. – wówczas cała leśna Polska z Dyrektorem Naczelnym Lasów Państwowych Adamem Loretem na czele żegnała Józefa Piłsudskiego w jego ostatniej drodze na Wawel.

Premiera filmu "Loret - leśnik z charakterem" odbyła się 24 lipca tego roku w stołecznym kinie Luna. Pokazy w Radomiu i Kielcach były pierwszymi w regionie radomskim i świętokrzyskim.