Asset Publisher Asset Publisher

Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia

W dniach od 22 maja do 4 czerwca br. w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu będzie można oglądać wystawę „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Została ona przygotowana we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictwami Kozienice, Radom i Zwoleń. Przedsięwzięcie wpisuje się we współpracę leśników i służb sanitarnych w zakresie zdrowego korzystania z terenów leśnych.

Celem wystawy jest upowszechnienie wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz innych darów lasu oraz zasad bezpiecznego dla ludzi i przyjaznego dla lasów grzybobrania, a także edukacja w zakresie profilaktyki chorób odzwierzęcych (takich jak wścieklizna, borelioza, bąblowica, ukąszenie żmij). Na wystawie będzie można obejrzeć 61 sztuk atrap grzybów udostępnionych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie. Atrapy wykonane są w skali 1:1, wśród nich grzyby jadalne i mylone z nimi ich trujące sobowtóry, a także rzadkie grzyby chronione.

Odwiedzający ekspozycję będą mogli poczuć się jak w prawdziwym lesie. W salach wystawowych prezentowana jest aranżacja z roślin runa leśnego i drzew leśnych przygotowana dzięki nadleśnictwom Kozienice, Radom i Zwoleń, towarzyszą jej odgłosy lasu. Dostępne będą także materiały edukacyjne w postaci ulotek i broszur o grzybach oraz profilaktyki odnośnie kleszczy. Dla smakoszy kuchni inspirowanej lasem leśnicy przygotowali broszurę ze sprawdzonymi przepisami na potrawy z darów lasu. Dodatkowo będzie można obejrzeć filmy na temat grzybów i profilaktyki anty- kleszczowej. Zaprezentowana zostanie także wystawa „Dary lasu. Owoce leśne”.

Przewodnikami po wystawie będą pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Radomiu, którzy objaśniają jak uniknąć podczas grzybobrania tragicznych pomyłek oraz jak postępować w przypadku zatrucia grzybami.

Zwiedzanie wystawy będzie możliwe od 22 maja do 4 czerwca po uprzedniej rejestracji w PSSE w Radomiu (ul. Leopolda Okulickiego 9D) tel. 48 386 41 48:

  • w godz. 8.30-15.00 od poniedziałku do piątku,
  • w godz. 10:00-14:00 w sobotę i w niedzielę.

Wystawa będzie dostępna dla grup zorganizowanych (po rejestracji), a także dla osób indywidualnych. Pracownicy sanepidu zapewniają, że zawsze można także przyjść do grzyboznawcy na konsultację niepewnych zbiorów. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 22 maja o godz. 11:00. Otwarciu będzie towarzyszył wykład merytoryczny pn. „Dary lasu”. Leśną atmosferę podczas uroczystości otwarcia podkreśli Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

Wystawa to jedno z przedsięwzięć wpisujących się w realizację założeń porozumienia o współpracy podpisanego w październiku 2021 r. pomiędzy Lasami Państwowymi a Państwową Inspekcją Sanitarną dotyczącego szeroko rozumianej profilaktyki prozdrowotnej na terenach leśnych.