Asset Publisher Asset Publisher

Sadzimy Lasy Pamięci Jana Pawła II

W nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu trwa sadzenie Lasów Pamięci Jana Pawła II. Posadzone drzewa uczczą pamięć wielkiego Papieża Polaka. Lasy są sadzone w całej Polsce w ramach akcji „Łączą nas drzewa”. Przy każdym lesie stoi tablica lub obelisk z cytatem z wypowiedzi św. Jana Pawła II.

Lasy zostały posadzone w nadleśnictwach: Chmielnik, Barycz, Grójec, Kozienice, Radom, Zagnańsk i Zwoleń. W wydarzeniach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i średnich z nauczycielami, parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele instytucji i organizacji lokalnych.

W Nadleśnictwie Chmielnik sadzenie lasu odbyło się 13 kwietnia. Leśnicy wspólnie z młodzieżą i lokalną społecznością posadzili buki w leśnictwie Potok. Wydarzenie upamiętnia postawiona przy nowym lesie tablica ze słowami św. Jana Pawła II: „Las to miejsce, w którym człowiek może zobaczyć piękno i mądrość Stwórcy”. W tym dniu upamiętniono też Ofiary Zbrodni Katyńskiej.

18 kwietnia odbyło się sadzenie lasu na terenie Nadleśnictwa Barycz. W leśnictwie Wąsosz sosny sadzili okoliczni mieszkańcy, młodzież, leśnicy Nadleśnictwa Barycz i pracownicy RDLP w Radomiu. Poświęcenia sadzonek dokonał ks. Jacek Wieczorek – duszpasterz Nadleśnictwa Barycz. Na zakończenie została odsłonięta tablica upamiętniające wydarzenie, na której znalazły się słowa św. Jana Pawła II: „Las to symbol życia, ochrony i odnowy”.

Las ku czci Papieża Polaka został posadzony również 20 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Grójec. Sadzonki dębu w leśnictwie Michałów, oprócz lokalnej społeczności i leśników, sadzili Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa oraz dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak. Wydarzenie upamiętnia tablica na głazie ze słowami św. Jana Pawła II: „Dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata”.

Dzień później, 21 kwietnia, odbyło się sadzenie Lasu Pamięci na terenie Nadleśnictwa Radom. Licznie zgromadzona młodzież i dzieci, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji i organizacji związanych z lasem i ochroną środowiska posadzili dęby w Lesie Kapturskim. Tu także wydarzenie uświetniła swoją obecnością Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. Wzięła ona także udział w odsłonięciu tablicy ze słowami Papieża Polaka: „Las jest miejscem, gdzie można się oderwać od codziennych trosk, wyciszyć i zatopić w kontemplacji piękna natury”.

Z kolei 24 kwietnia odbyło się sadzenie lasu na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk. W leśnictwie Długojów drzewa sadzili leśnicy z Nadleśnictwa Zagnańsk z zastępcą nadleśniczego Pawłem Kowalczykiem oraz uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnański z dyrektorem Jackiem Wolskim. Sadzenie Lasu Pamięci Jana Pawła II upamiętnia tablica ze słowami Papieża Polaka: „Las jest oazą życia, której wartość przekracza wszelkie materialne korzyści”.

Na terenie Nadleśnictwa Zwoleń las posadzono w leśnictwie Sucha. W sadzeniu udział wzięli Arkadiusz Baran, wójt Gminy Tczów, Anna Stachurska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Rawicy wraz z nauczycielami i uczniami, Marcin Korycki, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Tynicy i opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Tynicy wraz z młodzieżą oraz strażakami. Towarzyszyli im leśnicy Mirosław Bukowski, leśniczy leśnictwa Sucha oraz pracownicy Nadleśnictwa Zwoleń. Posadzono 1,60 ha lasu – dęby. Uczestnikom towarzyszyły słowa Jana Pawła II „Las jest miejscem, gdzie człowiek może odnaleźć spokój i zjednoczyć się z naturą".

26 kwietnia Las Pamięci Jana Pawła II posadzono także w Nadleśnictwie Kozienice, w leśnictwie Januszno. Wybrano cytat "Las to nie tylko zbiór drzew, ale także skomplikowany ekosystem, w którym każde zwierzę, roślina i mikroorganizm odgrywa swoją rolę".