Asset Publisher Asset Publisher

Słoneczne Święto Polskiej Niezapominajki

Święto Polskiej Niezapominajki, które odbyło się w niedzielę 15 maja w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku minęło pod znakiem słonecznej pogody, rodzinnego pikniku oraz rekreacji w lesie. Leśny ośrodek znów stał się stolicą obchodów święta uwielbienia rodzimej przyrody i wzajemnej życzliwości.

Impreza została zorganizowana po raz 21. Zainicjował ją w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Ekoradio. Podczas jednej z audycji doszedł do wniosku, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? Zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek, bo mamy środowisko przyrodnicze w bardzo dobrym stanie i doszedł do wniosku, że ten kwiatek będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia rodzimej przyrody. A prowadząc pewnego razu audycję radiową w Walentynki stwierdził, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie. I tak zrodziła się idea zapoczątkowania tego święta, w której realizację włączyli się leśnicy.

Relację ze Święta Polskiej Niezapominajki można było wysłuchać w Programie 1 Polskiego Radia, które było patronem medialnym tego wydarzenia relacjaNiezapominajki rosną w wielu środowiskach, 13 gatunków występuje w Polsce. Najpospolitsze w naszym kraju są: błotna – najczęstsza, występuje na wilgotnych łąkach, brzegach strumieni, wilgotnych lasach, drugi dość pospolity gatunek to niezapominajka leśna – częsta w żyznych lasach i zaroślach oraz polna – wszędobylska. Niepozorna niezapominajka w kulturze wielu narodów jest kwiatem pamięci, nie tak dawno popularne były kartki z motywem niezapominajki wysyłane osobom bliskim sercu, lub z okazji imienin w dowód pamięci i życzliwości. Pokaźną kolekcję takich kartek zebrał leśnik z Podkarpacia Edward Marszałek.

Święto Polskiej Niezapominajki w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku Nadleśnictwa Radom podobnie jak inne plenerowe wydarzenia organizowane w Nadleśnictwie Radom ma wielu stałych bywalców – przyjeżdżają tu bardzo chętnie całe rodziny. I na tegorocznej Niezapominajce każdy znalazł coś dla siebie.

Tradycyjnie obchody Święta Polskiej Niezapominajki rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą poświęconą twórcy Święta Polskiej Niezapominajki i patrona Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku redaktora Andrzeja Zalewskiego. Nadanie imienia to wyraz szczególnego wyróżnienia za zasługi dokonane przez redaktora dla leśnej społeczności oraz dla promocji ośrodka i regionu. Redaktor Andrzej Zalewski został też Honorowym Obywatelem Jedlni-Letnisko, a w dniu 16 maja 2014 roku na deptaku nad zalewem w Jedlni został odsłonięty pamiątkowy głaz z tablicą poświęconą Redaktorowi.

Piknik na polanie przy ośrodku otworzył Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. Po koncercie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu oraz sygnalistów z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku w atmosferę Święta Polskiej Niezapominajki wprowadziły uczestników niezwykle barwne i wesołe występy dzieci na scenie. Wystąpiły dzieci z przedszkoli i szkół z Jedlni-Letniska, Pionek, Radomia, Słupicy oraz Wielkiej Wsi.

Na tę okazję list okolicznościowy przesłał Minister Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa.

Niezapominajka to też pokazy plenerowe. Swoją pasją z uczestnikami pikniku podzieliło w tym roku Stowarzyszenie Drużyna Grodu Piotrówka. Wielkim powodzeniem cieszyły się także atrakcje przygotowane na małej scenie w uroczysku „Darz bór”. Wystąpili: klub seniora „Ale babki” z Jedlni-Letniska oraz z Koła Gospodyń Wiejskich „Siczkowianki” i „Marianianki”.

Na pikniku każdy mógł ciekawie spędzić czas. Warsztaty, gry i konkursy przygotowane zostały przez nadleśnictwa z leśnych kompleksów promocyjnych „Puszcza Świętokrzyska” oraz „Puszcza Kozienicka”, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule, Ligi Ochrony Przyrody, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Kozienickiego Parku Krajobrazowego im. prof. Ryszarda Zaręby, Polski Związek Łowiecki, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, Muzeum Wsi Radomskiej, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu oraz centra aktywności lokalnej i inne instytucje związane z ochroną środowiska. Powodzeniem cieszyły się stoiska szkół leśnych i drzewnych z Zagnańska wraz z grupą sygnalistów i sokolników oraz Garbatki-Letnisko.

Uczestnicy mieli okazję do bezpośrednich rozmów z leśnikami o zrównoważonej gospodarce leśnej, w szczególności funkcji ekologicznej i społecznej lasów. Leśnicy prezentowali też działania w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych – pokazali samochód elektryczny RDLP w Radomiu zakupiony w ramach projektu Las energii, a dla smakoszy kuchni myśliwskiej przygotowali food truck Dobre z lasu, gdzie można było się posilić zdrową żywnością z lasu.

Na rozległej polanie piknikowej można było również podziwiać wytwarzanie rękodzieła inspirowanego przyrodą, zakupić wyroby regionalne czy naturalne kosmetyki na bazie miodu i pyłku kwiatowego.

Tego dnia Leśny Ośrodek w Jedlni-Letnisku stał się miejscem wielu zorganizowanych i rodzinnych wypraw oraz rajdów rowerowych. Metę mieli tu uczestnicy rowerowej Jazdy z Miasta! zorganizowanej przez Pawła Matrackiego z Salonu Rowerowego RODEX we współpracy z leśnikami. Była też wyprawa nordic walking.

Święto Polskiej Niezapominajki uświetnił zespół Szymon Wydra & CARPE DIEM.