Asset Publisher Asset Publisher

Święto Lasu z minister Anną Moskwą

21 kwietnia, z okazji Święta Lasu, leśnicy z RDLP w Radomiu i Nadleśnictwa Radom sadzili las z uczniami szkół podstawowych i przedstawicielami lokalnej społeczności. Gościem honorowym wydarzenia była Anna Moskwa – Minister Klimatu i Środowiska. Las został posadzony w Lesie Kapturskim na terenie Nadleśnictwa Radom w ramach akcji „Łączą nas drzewa – Lasy Pamięci Jana Pawła II”.

Obchody Święta Lasu rozpoczęły się przed siedzibą Nadleśnictwa Radom. Gości powitał dyrektor RDLP w Radomiu Andrzej Matysiak, który podkreślił w swoim przemówieniu, że posadzone w tym dniu dęby uczczą pamięć wielkiego Polaka św. Jana Pawła II. Cytując słowa Ojca Świętego, które znalazły się na tablicy upamiętniającej wydarzenie: „Las jest miejscem, gdzie można się oderwać od codziennych trosk, wyciszyć i zatopić w kontemplacji piękna natury”, życzył wszystkim uczestnikom wydarzenia, by las był dla nich właśnie takim miejscem.

Następnie głos zabrała minister Anna Moskwa, która podkreśliła, że z roku na rok rośnie ilość sadzonych w Polsce drzew i bioróżnorodność lasów; podziękowała też licznie przybyłym dzieciom i młodzieży za przyłączenie się do akcji sadzenia lasu i za dbałość o środowisko naturalne. Również poseł Marek Suski w swoim wystąpieniu zaznaczył, że angażowanie się młodych ludzi w ochronę polskiej przyrody gwarantuje, że będzie ona także w przyszłości w dobrych rękach.

Po wystąpieniach nadleśniczy Nadleśnictwa Radom Jerzy Jacek Karaśkiewicz przeprowadził krótki instruktaż sadzenia drzew, po czym wszyscy przeszli na wyznaczone miejsce sadzenia.

Na powierzchni odnowieniowej ks. Stanisław Wlazło – duszpasterz leśników poświęcił sadzonki, następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy, upamiętniającej sadzenie. Odsłonięcia dokonali: minister Anna Moskwa, senator Stanisław Karczewski, poseł Marek Suski, posłanka Anna Kwiecień i posłanka Agnieszka Górska, starosta radomski Waldemar Trelka i leśnicy. Następnie rozpoczęło się sadzenie lasu. Podczas wydarzenia w Lesie Kapturskim uczestnicy posadzili 5 tysięcy dębów odnawiając 0,6 ha powierzchni.

Na zakończenie odbyło się spotkanie z Bracią Leśną i koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

W sadzeniu lasu w Lesie Kapturskim wzięli udział: uczniowie z PSP nr 18, PSP nr 24 i PSP nr 29 w Radomiu, szkół podstawowych z Bielichy i Dąbrówki Podłężnej, młodzi ludzie z Młodzieżowej Rady Klimatycznej działającej przy Ministrze Klimatu i Środowiska, młodzież i wolontariusze z Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu. Oprócz wymienionych parlamentarzystów i samorządowców w wydarzeniu uczestniczyli: wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, burmistrz Wyśmierzyc Wojciech Sępioł, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu Kinga Bogusz, mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska, mjr Andrzej Kalisiak z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, komendant Straży Miejskiej w Radomiu Edmund Nowocień, mjr Arkadiusz Stalmach z Aresztu Śledczego w Radomiu, Krzysztof Chojnacki – Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, Ryszard Wiosna – dyrektor radomskiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, Witold Barwicki – dyrektor radomskiego Sanepidu, Danuta Pawlik – naczelnik Delegatury IPN w Radomiu oraz przedstawiciele instytucji i organizacji związanych z ochroną przyrody, środowiska i leśnictwem.

Akcja sadzenia Lasów Pamięci Jana Pawła II odbywa się w całej Polsce w ramach akcji „Łączą nas drzewa”. Jest ona wyrazem wdzięczności uczczenia Papieża Polaka. Na tablicy upamiętniającej wydarzenie znalazły się słowa św. Jana Pawła II: „Las jest miejscem, gdzie można się oderwać od codziennych trosk, wyciszyć i zatopić w kontemplacji piękna natury”. Podobne lasy zostały posadzone m.in. w nadleśnictwach Barycz, Chmielnik, Grójec, Kozienice, Zagnańsk i Zwoleń.