Asset Publisher Asset Publisher

Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników

W dniach od 24-27 kwietnia na terenie RDLP w Radomiu rozegrano XXVII Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Leśników. Podobnie jak w ubiegłych latach – także tym razem w mistrzostwach startowała drużyna reprezentująca RDLP w Radomiu.

Ta dyscyplina sportu to okazja do rozruszania mózgu, ponieważ szachy kształtują umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływają na rozwój intelektu, zwiększają aktywność umysłową, a także rozbudzają twórcze zdolności.

Organizatorem mistrzostw był Związek Leśników Polskich w RP, honorowy patronat nad zawodami objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Turniej odbył się w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku, znajdującym się na terenie RDLP w Radomiu – Nadleśnictwa Radom.

W ramach mistrzostw rozegrano turniej szachów szybkich (czas na rozegranie partii dla każdego zawodnika wynosił 30 minut) i turniej szachów błyskawicznych (czas na rozegranie partii dla każdego zawodnika wynosił 5 minut). Obydwa turnieje rozegrano na dystansie 11 rund, tzn. wszyscy szachiści grający w turnieju rozegrali po 11 partii.

Tym razem w 27. edycji mistrzostw zmierzyło się 51 uczestników, w tym: reprezentanci z 10 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, szachiści z Rumunii i Węgier. Na uwagę zasługuje fakt, że w mistrzostwach brały udział dwie kobiety oraz przedstawiciele zakładów usług leśnych i szkół leśnych.

Nasza dyrekcja wystąpiła w zawodach w następującym składzie: Leszek Gębski (RDLP w Radomiu), Sebastian Nowakowski (Nadleśnictwo Stąporków), Sebastian Rodkiewicz (Nadleśnictwo Łagów), Marek Dziurzyński (Nadleśnictwo Łagów), Marek Gibuła (Nadleśnictwo Jędrzejów), Mateusz Janus (Nadleśnictwa Łagów) oraz Robert Badełek i Artur Golczewski (Nadleśnictwo Radom) zdobywając w tym składzie w rozgrywkach drużynowych 8 miejsce na 20 drużyn. Indywidualnie najlepszym spośród zawodników RDLP w Radomiu okazał się Sebastian Nowakowski zajmując 7 miejsce w szachach szybkich.

W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zdobyli Węgrzy, drugie miejsce zajęła reprezentacja Rumunii, natomiast trzecie miejsce wywalczyła drużyna z RDLP we Wrocławiu.

W turnieju szachów szybkich w klasyfikacji indywidualnej zwyciężyli: reprezentant Rumuni oraz dwóch zawodników z Węgier. Natomiast w turnieju szachów błyskawicznych zwyciężyli Piotr Dziadoń reprezentant RDLP w Olsztynie, drugie miejsce zajął Dariusz Rymaszewski z RDLP we Wrocławiu, a trzecie Tomasz Findysz, także z drużyny wrocławskiej.

Puchary i nagrody wręczyli: Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, Jarosław Szałata, przewodniczący Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Jolanta Bochenek, przewodnicząca Związku Leśników Polskich Regionu Radomskiego.

Podczas tegorocznych mistrzostw nie zabrakło także poznawania lasów i walorów regionu. Szachiści odwiedzili teren nadleśnictw Kozienice i Zwoleń. Zwiedzali ścieżkę dydaktyczną Królewskie Źródła oraz Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, mieszczące się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Zwoleń.