Asset Publisher Asset Publisher

Tłumy na stoisku leśników na Pikniku Naukowym w Warszawie

Mnóstwo osób odwiedziło stoisko Lasów Państwowych podczas 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym w Warszawie. Fani nauki i przyrody uczestniczyli w leśnych eksperymentach i aktywnościach związanych z motywem przewodnim Pikniku „Nie do wiary!”. W tym roku Lasy Państwowe reprezentowali leśnicy z nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” i RDLP w Radomiu. Aktywności przygotowane przez leśników cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a aranżacja stoiska uznaniem uczestników.

Lasy Państwowe są zarówno wystawcą, jak i partnerem wydarzenia. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa plenerowa impreza w Europie, realizowana od 1997 roku, której uczestnikami są fani nauki i przyrody, młodzież, rodziny z dziećmi, naukowcy. Uczestnikami wydarzenia co roku są setki tysięcy osób.

Celem pikniku jest upowszechnianie nauki, rozbudzanie ciekawości i inspiracja do samodzielnego poszukiwania wiedzy. W wydarzeniu co roku bierze udział 120 instytucji z Polski oraz z innych krajów (instytuty naukowe, uczelnie wyższe, ale również koła naukowe, szkoły i prywatne firmy, które zajmują się nauką i edukacją). Uczestnicy mogą zobaczyć i uczestniczyć w ponad 1 000 pokazów, które w widowiskowy sposób tłumaczą zjawiska z zakresu wielu dziedzin nauki. Piknik gwarantuje mnóstwo atrakcji.

W ramach działań promocyjnych i edukacyjnych Lasów Państwowych podczas 27. Pikniku Naukowego prezentowane było stoisko edukacyjne LKP „Puszcza Świętokrzyska”. Przygotowały je nadleśnictwa: Daleszyce (koordynacja), Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk oraz RDLP w Radomiu. Realizowanych było 9 pokazów i warsztatów nawiązujących do tematyki pikniku tj. „Nie do wiary!”. Prezentowane były zagadnienia dotyczące Lasów Państwowych, wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej, a także społecznej funkcji lasu i projektów realizowanych przez LP dla przyrody. Ponadto leśnicy pokazali osiągnięcia LP w związku z jubileuszem 100-lecia oraz prezentowali zagadnienia związane z żywnością pochodzenia leśnego. Całość pokazów realizowana była w niepowtarzalnym, świętokrzyskim klimacie.

Na pikniku zjawiły się tłumy ludzi, a przygotowane przez leśników aktywności cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem. Przeprowadziliśmy wiele wspólnych aktywności i doświadczeń pod hasłem „Nie do wiary!” oraz interesujących rozmów. Usłyszeliśmy wiele pozytywnych słów od uczestników i organizatorów, najwspanialsze z nich to „najfajniejsze stoisko”, przygotowania i piknik to bardzo pracowity czas, ale satysfakcja na koniec ogromna – relacjonowali ten dzień świętokrzyscy leśnicy. Hitem stoiska był legendarny pomnik przyrody dąb Bartek i możliwość złożenia mu życzeń w formie zapisu na drewnianych liściach. Ważnym przesłaniem była rola lasu jako niezwykle ważnego elementu w łagodzeniu wpływu zmian klimatu na środowisko. Ogromnym powodzeniem cieszyła się strefa aktywności dla najmłodszych i strefa relaksu.

Leśnicy prezentowali pokazy i warsztaty:

  • Dąb Bartek – niewiarygodne drzewo – prezentowano jak witalny jest legendarny pomnik przyrody dąb Bartek liczący ponad 700 lat; jakie procesy zachodzą w wiekowym drzewie; jakie są sposoby jego ochrony i zachowania – Lasy Państwowe realizują projekt jego ochrony, zachowania i promocji; można było ułożyć scenariusz ochrony drzewa i poznać jego bioróżnorodność – ogromną popularnością cieszyły się rzeźby organizmów związanych z bioróżnorodnością wokół Bartka autorstwa Arkadiusza Mańczyka, pracownika Nadleśnictwa Daleszyce.
  • CO2 – ile las go wchłania – pokaz dotyczył wchłaniania CO2 w zależności od wieku, siedliska, składu gatunkowego, struktury i stanu zdrowotnego lasu; leśnicy opowiadali o leśnym śladzie węglowym i projekcie Lasów Państwowych "Leśne Gospodarstwa Węglowe" związanym ze zwiększeniem pochłaniania CO2 oraz o działaniach w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych i realizowanymi działaniami wraz z innymi organizacjami w obszarze ESG.
  • Drewno – 30 tysięcy zastosowań – prezentowano liczne spośród 30 tysiącach zastosowań drewna i produktów z niego pochodzących, od zastosowań w życiu codziennym, po specjalistyczne; atrakcją były rzeźby i przedmioty użytkowe wypożyczone z Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku oraz pokaz właściwości drewna z użyciem sprzętu i eksponatów z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku.
  • Mieszkania dzikich zapylaczy i pszczół – pokazano mieszkania dzikich zapylaczy i pszczół, różnorodność rodzajów konstrukcji mieszkalnych różnych gatunków owadów zapylających – dzikich zapylaczy i pszczół – od pojedynczych konstrukcji, przez barcie i kłody bartne do uli; leśnicy opowiadali o efektach projektu LP „Pszczoły wracają do lasu”; można było wykonać element hotelu dla owadów – dzikich zapylaczy oraz zrobić własną świeczkę.
  • Grzybowa "sieć internetowa" – pokazano interakcje i komunikację grzybów i porostów, leśnicy opowiadali o roli grzybów i porostów w przyrodzie; można było dowiedzieć się jak działa skala porostowa oceny jakości powietrza.
  • Las jak gąbka – leśnicy opowiadali o retencji wodnej w lesie, sposobach jej zatrzymania, ochronie lasów przed suszą będącą konsekwencją zmian klimatu, a także sposobach oszczędzania wody i utrzymania czystości wód; można było poznać projekty przyrodnicze Lasów Państwowych związane z retencją i ochroną gatunków i siedlisk wodnych oraz dowiedzieć się jak wykonać naturalny filtr wody w ramach surwiwalu.
  • Zaskakujące życie śródleśnej łąki – uczestnicy mogli poznać tu sposoby ochrony czynnej śródleśnych łąk i mokradeł oraz bogactwo gatunkowe łąk ze szczególnym zwróceniem uwagi na motyle związane rozwojowo z określonymi gatunkami roślin; można było skomponować własną mieszankę nasion na mini łąkę kwietną.
  • Dziupla dla nietoperzy i ptaków – uczestnicy poznawali tu naturalne i sztuczne kryjówki i miejsca rozrodu dla nietoperzy i ptaków, sposoby monitoringu i badań nietoperzy; pokazowi towarzyszyła wystawa „Chronimy mopki w lasach” wykonana w ramach projektu realizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy pt. „Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce”; można było się dowiedzieć dlaczego ludzie czasem boją się nietoperzy i jaka jest ich rola w przyrodzie.
  • Kąpiel leśna i strefa relaksu. Leśne zabawy – uczestnicy poznawali w praktyce wpływ kąpieli leśnej – shinrin-yoku i lasu na zdrowie człowieka; na najmłodszych czekały zabawy leśne i gry zręcznościowe z użyciem naturalnych, drewnianych materiałów; uczestnicy pikniku mogli się przekonać jak to jest mieć zwierzęce uszy; tym, którzy szukali wyciszenia leśnicy proponowali kąpiel leśną i strefę relaksu na leżakach i pufach.

Leśnicy dziękują organizatorom za możliwość udziału w Pikniku. Podziękowania kierują także dla tych, którzy przyczynili się do sukcesu wydarzenia, pomagając z aranżacji stoiska: Zespołowi Szkół Leśnych w Zagnańsku, Zespołowi Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku oraz Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Nietoperzy i Jolancie Węgiel z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (wystawa „Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce”).