Asset Publisher Asset Publisher

Uroczystości patriotyczne w Nadleśnictwie Przysucha

Leśnicy z Nadleśnictwa Przysucha wzięli udział w uroczystościach związanych z upamiętnieniem wydarzeń ważnych dla regionu w wymiarze historycznym, które rozegrały się w czasie II wojny światowej na terenie nadleśnictwa.

26 września na terenie Nadleśnictwa Przysucha w leśnictwie Aleksandrów odbyło się uroczyste postawienie odnowionego Partyzanckiego Krzyża. Pamiątkowy krzyż stanął w miejscu dawnego leśnego cmentarza polowego, na którym w 1943 byli pochowani polegli na Ziemi Niekłańskiej żołnierze Armii Krajowej. W roku 1948 mogiły zostały przeniesione na cmentarz w Końskich.

Renowację krzyża przeprowadzono z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Zychowej, miejscowej ludności, przy wsparciu pracowników Nadleśnictwa Przysucha.

W uroczystości wzięli udział leśnicy z nadleśnictwa Przysucha przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, lokalnych władz samorządowych oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

4 października leśnicy z Nadleśnictwa Przysucha oraz Nadleśnictwa Grójec wraz z miejscowymi władzami i społecznością okolicznych wsi uczcili pamięć o wydarzeniach, jakie miały miejsce na terenie partyzanckiej wsi Stefanów. 76 lata temu rozegrała się tu bitwa Armii Krajowej oraz dokonano pacyfikacji, a 68 lat temu wysiedlono wieś. W intencji poległych odprawiona została msza święta, odczytano apel pamięci oraz złożono kwiaty przez delegację leśników.

Wieś Stefanów znajdowała się na terenie obecnego Nadleśnictwa Przysucha. Dziś rośnie tu las. O tym, że kiedyś była tu tętniąca życiem wieś świadczą pozostałości zabudowań, drzewa owocowe, kasztanowce, lipy, krzyż i tablica z napisem Tu była wieś partyzancka – Stefanów. Znajduje się tu także ołtarz polowy z pamiątkowymi tablicami poświęconymi: Pamięci Żołnierzy 25 PP AK poległych 26.IX.44 r. w Stefanowie oraz Pamięci mieszkańców wsi Stefanów spacyfikowanej przez hitlerowców 26 września 1944 i wysiedlonych w czasach stalinowskich ze swojej ziemi.