Asset Publisher Asset Publisher

Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie pszczół we współczesnym świecie. W minioną niedzielę w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule leśnicy zorganizowali V Wielki Dzień Pszczół.

W ramach wydarzenia odbyła się gra terenowa dotycząca życia pszczół. Wzięły w niej udział 71 drużyny, w których było od 2 do 10 uczestników, a łącznie w zabawie uczestniczyło 415 osób. Uczestniczy przeszli przez osiem specjalnie przygotowanych punktów, w których czekały na nich zadania do wykonania dotyczące pszczół. Po przejściu gry otrzymali upominki.

W Wielkim Dniu Pszczół w Marculach wzięli udział pszczelarze m.in. Krzysztof Wiatrowski, Maciej Nowek, Kacper Polit, Zuzanna Brodalka, oraz leśnicy – pszczelarze Piotr Wolski, Łukasz Majcher, którzy udzielali informacji z zakresu pszczelarstwa podnosząc tym samym świadomość społeczną o roli i znaczeniu zapylaczy.

Wśród gości byli twórcy ludowi – rzeźbiarze prezentujący prace związane z pszczelarstwem. Dużą atrakcją były ule i domki dla dzikich pszczół. W czasie imprezy wykonywana była barć przez bartnika Karola Wronę, pokaz ten cieszył się dużym zainteresowaniem. Natomiast projekcja filmu "Łowcy miodu", wystawy "Boże robotnice – pszczoła nie do podrobienia nie do zastąpienia" i "Bartnictwo Puszczy Iłżeckiej" przybliżały role i znaczenie pszczół i zapylaczy w czasie tej uroczystości.

W ramach wydarzenia można było degustować miód i przyglądać się pracy pszczół w przeszklonych ulach. Uczestnicy mogli podziwiać rękodzieła z wosku pszczelego oraz z drewna wykonane przez Eugeniusza Cierluka. Były również prezentowane prace z włóczki nawiązujące do dnia pszczół. Udostępniono także zwiedzanie Arboretum, Zagrody Edukacyjnej "Nasze Zwierzęta" i Skansenu maszyn rolno-leśnych.

W wydarzeniu udział wzięło ponad 600 osób i do późnego popołudnia można było spędzić czas przy płomieniach palącego się ogniska i w otoczeniu leśnej miododajnej roślinności w Arboretum.