Asset Publisher Asset Publisher

Wielkopostny Dzień Skupienia Leśników

Kolejny, już 24 raz leśnicy spotkali się na Wielkopostnym Dniu Skupienia Leśników. Corocznie spotkanie, w którym udział biorą obecni i emerytowani pracownicy nadleśnictw i biura z terenu naszej dyrekcji wraz z rodzinami jest organizowane w Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej na terenie Nadleśnictwa Stąporków.

W tym roku leśnikom towarzyszyli Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Dariusz Bąk i Mariusz Gosek, posłowie na Sejm RP, Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa, Robert Wielgopolan, wójt Słupi Koneckiej, Aldona Sobolak, dyrektor RDOŚ w Kielcach. Listy w związku z uroczystością nadesłali Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Paweł Sałek, doradca prezydenta RP.

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od Drogi Krzyżowej, której stacje zostały wyznaczone w lesie na terenie leśnictwa Mokra. Przewodniczyli jej ks. dr Grzegorz Zieliński oraz duszpasterze leśników ks. Stanisław Wlazło i ks. prał. Franciszek Berak. Krzyż podczas poszczególnych stacji nieśli pracownicy biura i zaproszeni goście oraz pracownicy nadleśnictw radomskiej dyrekcji LP. Drodze krzyżowej towarzyszyły rozważania na tematy związane życiem i przesłaniem św. Jana Pawła II. Kolejną częścią spotkania była konferencja, którą poprowadził również ks. dr Grzegorz Zieliński. Po nabożeństwie pokutnym i spowiedzi świętej miała miejsce msza święta pod przewodnictwem ks. bpa Marka Solarczyka i duszpasterzy leśników. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II przy Sanktuarium.

Organizatorami spotkania było Nadleśnictwo Stąporków, RDLP w Radomiu oraz ksiądz Stanisław Grochalak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej i ks. Stanisław Wlazło, duszpasterz leśników Diecezji Radomskiej.

Uroczystego charakteru mszy świętej podczas Wielkopostnego Spotkania Leśników nadała także obecność Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

Spotkanie to dla wielu leśników w regionie jest bardzo ważne, jest okazją do refleksji nad zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, chwilą zadumy i zatrzymania, a także okazją do spotkania w duchu przygotowań do świąt.