Asset Publisher Asset Publisher

Wilczy Szlak w Nadleśnictwie Marcule

Nadleśnictwo Marcule jako jedno z ośmiu nadleśnictw w kraju zostało włączone w Wilczy Szlak – pierwszą pętlę Wielkiego Szlaku Leśnego.

7 lipca w Wilczym Szańcu w Gierłoży na terenie Nadleśnictwa Srokowo miało miejsce uroczyste otwarcie szlaku z udziałem dyrektora generalnego Lasów Państwowych, turystów i lokalnej społeczności. Uczestnicy mogli także zwiedzać kwaterę Hitlera – obiekt odzyskany w tym roku przez leśników oraz zobaczyć wystawy leśne. Atrakcją była także wystawa dotycząca II wojny światowej przygotowana przez leśników w jednym z bunkrów, która stanowi początek dużej ekspozycji, która zostanie wkrótce zaaranżowana w Wilczym Szańcu. Podczas otwarcia miały miejsce prezentacje poszczególnych punktów szlaku. Hubert Ogar z Nadleśnictwa Marcule zaprosił turystów do Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum i opowiedział o czekających tu atrakcjach. Znajdująca się tu figura św. Franciszka wpisała się w Wilczy Szlak poprzez legendę o obłaskawieniu przez niego wilka z włoskiego miasteczka Gubio.

Wilczy Szlak już czeka na turystów

Wilczy Szlak to pierwszy etap Wielkiego Szlaku Leśnego – projektu Lasów Państwowych, który dotyczy turystyki i edukacji. Jest to trasa tematyczna łącząca wybrane obiekty według wspólnego klucza, którym w tym roku jest wilk. Oprócz Wilczego Szańca i Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum w Marculach leśnicy zapraszają także do odwiedzenia: Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków „Przytulisko" w Nadleśnictwie Krynki, ścieżki przyrodniczej „Tropem wilka" w Nadleśnictwie Głęboki Bród, Arboretum w Karnieszewicach (RDLP w Szczecinku), gdzie rośnie wawrzynek wilczełyko, ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „Uroczysko Napromek" znajdującej się w pobliżu Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Napromek, gdzie istnieje specjalna woliera dla wilków, a także Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, w którego okolicy w bieszczadzkich lasach organizowanych jest wiele imprez z wilkiem w tle oraz pomnika wilka w miejscowości Wyszanowa na terenie Nadleśnictwa Trzciel.

Przygotowana na Wilczym Szlaku przez leśników oferta turystyczna pozwoli odwiedzającym lasy skorzystać z gotowych scenariuszy wycieczek, w które została „wpleciona" infrastruktura edukacyjna i turystyczna Lasów. W piątek 28 lipca w Nadleśnictwie Marcule planowana jest inauguracja zlokalizowanego tu punktu Wilczego Szlaku. Zapraszamy!!!

*****
Wilk z Gubbio i św. Franciszek

„W czasie, gdy św. Franciszek przebywał w Gubbio (miasto i gmina w środkowych Włoszech), w okolicy pojawił się wilk, który napadał na inwentarz, a wkrótce potem również na ludzi. Każdy, kto próbował zabić wilka, był przez niego pożerany. Wilk z Gubbio terroryzował miasto aż do czasu oswojenia go przez św. Franciszka, który zawarł z wilkiem porozumienie, że jeśli nie będzie nikogo krzywdzić, ludzie będą go karmić do końca życia. Po dwóch latach wilk zmarł ze starości…"

Również nad leśnikami pracującymi w lasach marculskich i gośćmi odwiedzającymi Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bpa Jana Chrapka w Nadleśnictwie Marcule czuwa postać św. Franciszka. Figurka świętego usytuowana jest na polanie tuż przy wejściu do arboretum. Postać św. Franciszka dla leśników marculskich jest szczególnie ważna, ponieważ w podziękowaniu za służbę leśną pracownicy Nadleśnictwa Marcule ufundowali ją z okazji dwudziestolecia reaktywowania nadleśnictwa. Działające od roku 2006 Centrum Edukacji Przyrodniczej jest jednostką wyjątkową. W jej skład wchodzą m.in.: arboretum, w którym występuje ponad 900 gatunków roślin i ich odmian reprezentowanych przez ponad 2,5 tys. osobników, Zagroda Edukacyjna „Nasze Zwierzęta", powstała w 2016 r., zamieszkiwana przez zwierzęta dzikie (daniele, muflony, koniki polskie, bażanty, kuropatwy, kaczki krzyżówki) i domowe (osły, owce, kozy, gołębie i drób ozdobny), oraz skansen sprzętu rolno-leśnego. Ten niezwykły zakątek jest pod wieloma względami miejscem szczególnym, chętnie odwiedzanym zarówno przez młodzież szkolną, jak i osoby dorosłe.

Godziny otwarcia: arboretum jest czynne od pn. do pt. w godz. 7.00–15.00, w sb. i ndz. w godz. 12.00–20.00. Współrzędne geograficzne: N 51º5'45,46''; E 21º12'51,89''.