Asset Publisher Asset Publisher

Wielki Dzień Pszczół w Marculach

W niedzielę 7 sierpnia w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum w Nadleśnictwie Marcule odbył się piknik pn. „Wielki Dzień Pszczół".

8 sierpnia to jedno z najważniejszych, choć nieoficjalnych świąt dotyczących ekologii obchodzonych w Polsce. Jest to szansa na zwrócenie uwagi na rolę pszczół, które są jednym z najważniejszych zapylaczy roślin kwiatowych. Dzięki ich obecności w środowisku rośliny produkują znacznie większe ilości nasion i owoców. Pszczołom zawdzięczamy także miód i inne produkty, takie jak propolis, które mają cenne właściwości lecznicze.

W ramach pikniku na terenie arboretum w Nadleśnictwie Marcule zorganizowano zabawę terenową, która była świetnym sposobem na spędzenie wakacyjnego dnia z rodziną i przyjaciółmi. Wzięło w niej udział 35 drużyn, każda po około 5 osób. Uczestnicy mieli za zadanie wczuć się w rolę pszczoły, której celem jest przetrwanie w środowisku i wykonanie swojego zadania. Każdy uczestnik dostał nagrodę – upominek. Ta pasjonująca i angażująca gra pokazała, jak istotne jest tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom oraz jakie mogą być skutki, gdy ludzie nie przestrzegają pięciu podstawowych zasad, jakimi należy kierować się w przyrodzie a mianowicie: niewypalanie traw i niespalanie suchych łodyg i kwiatów zeszłorocznych roślin, sadzenie tylko takich roślin, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych, pozostawienie w ogrodzie „półdzikiego" zakątku, stosowanie naturalnych nawozów i środków ochrony roślin oraz budowanie sztucznych gniazd dla pszczół.

W imprezie wzięli udział: prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Lipskiej Krzysztof Wiatrowski, pszczelarze Piotr Wolski i Maciej Nowak, a także leśnik pasjonujący się pszczelarstwem Łukasz Majcher z Nadleśnictwa Marcule, którzy udzielali odpowiedzi na zadawane pytania z tematyki pszczelarskiej i wzmacniali świadomość społeczną w zakresie relacji pomiędzy pszczołowatymi a bioróżnorodnością.

W ramach imprezy można było degustować miód, przyglądać się pracy pszczół w ulach wykonanych z przeszklonych ścian i obserwować ich zachowanie, podczas gdy matka znajduje się w ich pobliżu i gdy brak jest jej w ulu. Uczestnicy mogli podziwiać rękodzieła wytwarzane z wosku pszczelego oraz z drewna wykonane przez Eugeniusza Cierluka i zakupić drobne rzemiosło, a także zwiedzić zagrodę edukacyjną „Nasze zwierzęta" i obejrzeć Skansen Maszyn.

Spotkanie zakończyło się przy ognisku w miłej atmosferze sierpniowego słonecznego popołudnia. Piknik z pszczołami to nie tylko nauka o nich i przypomnienie jaką ważną rolę pełnią w środowisku, ale to także rozwijanie aktywności społeczno-kulturalnej mieszkańców, promocja regionu oraz realizacja zadań z zakresu kultury i sztuki. Ogród botaniczny w Nadleśnictwie Marcule ze względu na wielość kwitnących roślin, a tym samym pszczół okazał się świetnym miejscem na propagowanie ich roli w środowisku.