Asset Publisher Asset Publisher

Wspominamy ks. inf. Czesława Walę

6 czerwca pożegnaliśmy ks. inf. Czesława Walę – twórcę i kustosza sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie. Jego dziełem była Golgota Martyrologii Narodu Polskiego. W szczególny sposób związany był z leśnikami radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Wyrazem tego było utworzenie na Golgocie Kaplicy Leśników Polskich oraz zadrzewienie terenu wokół sanktuarium.

Wspominamy ks. inf. Czesława Walę – tytana pracy i modlitwy.

Trudno uwierzyć, ale to wszystko za sprawą jednego człowieka. Zbudował wioskę dla dzieci niepełnosprawnych, dom dla seniorów i hospicjum. Pomagał osobom głuchoniemym, opuszczonym i uzależnionym. Był wspaniałym katechetą oraz duszpasterzem – tak zapamiętali go ludzie.

Był przede wszystkim twórcą sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie oraz Drogi Krzyżowej i Golgoty Martyrologii Narodu Polskiego przy sanktuarium.

Patrząc na sanktuarium oraz liczne obiekty na jego terenie, to aż trudno uwierzyć, że to dzieło jednego kapłana. Ta nietypowa budowla, przypominająca średniowieczną basztę skrywa 33 kaplic i oratoria poświęcone wielkim i świętym Polakom, którzy zapisali się w dziejach Polski. Znajdziemy tam również Kaplicę Leśników Polskich pw. św. Franciszka z Asyżu. Co roku radomscy leśnicy spotykają się tam na wspólnej modlitwie podczas wiosennej narady gospodarczej. Uroczyste otwarcie kaplicy nastąpiło 11 czerwca 1994 r. Znajduje się w niej m.in. Księga Martyrologii Leśników Polskich oraz replika krzyża wykonanego z drewna czarnego dębu, ozdobiona figurką Chrystusa wyrzeźbioną z tyki poroża jelenia, który wręczono Janowi Pawłowi II w Radomiu podczas IV pielgrzymki do Polski w 1991 r.

Ks. Wala tak mówił o swojej posłudze: – św. Augustyn pouczał: "Kiedy chcesz wystawić jakąś budowlę, najpierw w sercu rodzi się pomysł. Już masz pomysł, ale dzieło nie jest jeszcze wykonane. Widzisz je ty, który powziąłeś zamiar je zrobić, ale inny nie będzie tego podziwiał, dopóki nie wystawisz bryły i nie doprowadzisz jej urządzenia do doskonałości. Ludzie oglądają wówczas wspaniałą budowlę i podziwiają. To, co widzą, zdumiewa ich, kochają to, czego nie widzą - pomysł jest bowiem niewidzialny".  Kiedy rozpoczynałem budowę świątyni w Kałkowie-Godowie, nawet dla mnie jej "pomysł" nie był do końca widzialny. Nie wiedziałem, że buduję sanktuarium, choć serce podpowiadało, jaki ma być kolejny krok. Codziennie jednak piękno świętokrzyskiej przyrody, historia tutejszych mieszkańców, ich utrudzone życie pobudzały moją modlitwę i moje siły do specjalnego wysiłku. Nie ukrywam, że bardzo pragnąłem, aby podobnie jak widok natury pobudza serce do oddawania chwały Bogu, również piękno architektury sakralnej, a także duchowe piękno towarzyszących jej dzieł, połączone z modlitwą, tworzyły wspaniałą celebrację na cześć Pana i Stwórcy. Dzisiaj, patrząc na powstałe dzieło, chciałbym najpierw podziękować Bogu, że skierował moje kapłańskie kroki w ten uroczy zakątek Ziemi Świętokrzyskiej, na teren położony nad Świśliną Wiórów i Dołów Biskupich, i dalej zamykającą rozległą kotlinę wioskę Szeligi, miejsce urodzenia arcybiskupa gnieźnieńskiego Bodzanty herbu Szeliga. To właśnie w ten cudownie pofałdowany pejzaż, za Bożym natchnieniem, wpisało się jedno z najmłodszych w Polsce sanktuariów maryjnych, miejsce wyróżniające się religijno-patriotyczną aktywnością.

Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu mieli również swój udział w zagospodarowaniu Sanktuarium przekazując drzewa i krzewy dla upiększenia terenu wokół świątyni. Pomocą było również przekazanie drewnianej osady z przeznaczeniem dla osób niesłyszących. Podziękowaniem ze strony Sanktuarium dla leśników jest zawsze modlitwa i wsparcie duchowe.

Warto wspomnieć, że ks. Czesław Wala był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność duszpasterską – m.in. Orderem Uśmiechu, nagrodą bp. Jana Chrapka „Viventi Caritate – Żyjącemu Miłością”, a w 2018 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś IPN przyznał nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej. Został też uhonorowany Medalem 100-lecia Niepodległości nadanym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

6 czerwca ks. inf. Czesława Wala pochowany został w Kościele Dolnym na terenie sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli leśnicy z nadleśnictw Ostrowiec Świętokrzyski, Marcule i Starachowice wraz z pocztem sztandarowym. Wraz z nimi obecny był Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu.

"NIE UMIERA TEN, KTO TRWA W PAMIĘCI ŻYWYCH (…)”

ks. Jan Twardowski