Asset Publisher Asset Publisher

Wystawa "90 lat Lasów Państwowych. Dla lasu, dla ludzi"

W siedzibie leśników można oglądać wystawę „90 lat Lasów Państwowych. Dla lasu, dla ludzi”. Została ona zorganizowana przez RDLP w Radomiu wspólnie z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych. 24 października nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu udostępniła swoją siedzibę na prezentację wystawy – hol na I piętrze oraz przy sali historii leśnictwa radomsko-kieleckiego w piwnicy budynku. Wystawa została otwarta 24 października i potrwa do 17 listopada.

Jubileusz 90-lecia Lasów Państwowych
Wystawa "90 lat Lasów Państwowych. Dla lasu, dla ludzi" została zorganizowana
w związku z jubileuszem 90-lecia LP. Na ściankach ekspozycyjnych w nowoczesny sposób zaprezentowane są treści dotyczące roli lasów w turystyce i rekreacji,
w ochronie przyrody, w gospodarce, a także 90-letnia historia Lasów Państwowych.
Uzupełnieniem wystawy jest pokaz filmu „DLA LASU, DLA LUDZI" oraz historycznych fotografii związanych z leśnictwem regionu radomsko-kieleckiego.

Inauguracja wystawy
W oficjalnym otwarciu udział wzięło grono zaproszonych przez leśników gości. Ideę wystawy oraz prezentowane przez nią treści, przybliżyli im zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. gospodarki leśnej – Piotr Kacprzak oraz dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych – Mariusz Turczyk. Wszyscy zebrani mieli okazję uczestniczyć w pokazie okolicznościowego filmu oraz obejrzeć przygotowaną ekspozycję, po której oprowadził ich dyrektor Piotr Kacprzak.

„Znaczenie gospodarstwa leśnego nie ogranicza się jedynie do strony ekonomicznej w życiu narodu. Las posiada jeszcze wiele niezastąpionych dla kraju właściwości, że wymienimy tylko wpływ na klimat, wilgotność i ochronę gleby, zdrowotność itd. Tylko państwo, jako właściciel, jest w stanie przez racjonalne gospodarowanie lasami uwydatnić wszystkie ekonomiczne, przyrodnicze i kulturowe korzyści płynące z nich dla kraju. Państwo, którego istnienie nie mierzy się wiekiem ludzkiego życia, które powołane jest do troski zarówno o dzisiaj, jak i o jutro bytu narodu i kraju." (Adam Loret – pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych)

Młodzi przyjaciele przyrody
Wśród gości, którzy wzięli udział w otwarciu wystawy znalazł się Klub Młodych Ekologów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Radomiu wraz opiekunką grupy – Grażyną Gumolą oraz dyrektorem szkoły – Wojciechem Patkowskim.  Dzieci działają na rzecz przyrody i aktywnie uczestniczą w wielu proekologicznych inicjatywach. Otwarcie nowej wystawy w siedzibie RDLP w Radomiu stało się okazją do złożenia młodym przyrodnikom podziękowań, będących równocześnie zachętą do dalszego prężnego działania.

Zasady zwiedzania
Wystawa jest dostępna do zwiedzania dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji, jak również dla osób indywidualnych. Można ją oglądać w dniach 24 października - 17 listopada od poniedziałku do piątku w godz.: 8.00 – 14.00.
Informacji udzielają i rejestracji dokonują pracownicy RDLP w Radomiu, tel. 48/385 60 16, 48/385 60 17, 604 579 388.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Inne atrakcje w siedzibie leśników
Radomscy leśnicy zapraszają także na zwiedzanie sali historii leśnictwa radomsko-kieleckiego utworzonej w siedzibie RDLP (cały czas).

Zapraszamy do odwiedzenia siedziby leśników!