Asset Publisher Asset Publisher

Wyznaczono drzewa mateczne dębu bezszypułkowego

W czerwcu w Nadleśnictwie Staszów, w Leśnictwie Szczeka, wyznaczono 17 drzew matecznych dębu bezszypułkowego. W ostatecznej weryfikacji drzew udział wziął dr Jan Matras z IBL.

To elitarne drzewa, wyszukiwane w najlepszych drzewostanach nasiennych. Muszą być ponadprzeciętne, z niemal idealnym pniem i doskonałym pokrojem korony. O ich wyjątkowości może świadczyć choćby to, że na prawie 30 hektarach jednego z najcenniejszych drzewostanów tego gatunku w kraju udało się znaleźć zaledwie kilkanaście osobników zasługujących na to miano.

Ostatecznej weryfikacji dokonał przedstawiciel Instytutu Badawczego Leśnictwa dr Jan Matras, uznany autorytet w dziedzinie selekcji i nasiennictwa leśnego. Z potomstwa tych drzew powstanie w przyszłości plantacja nasienna, dostarczająca żołędzi o najlepszych cechach genetycznych. Z nich hodowane będą sadzonki, które stworzą dorodne drzewostany. Warto zaznaczyć, że w dobie zmian klimatycznych dąb bezszypułkowy jest jednym z gatunków, który zyskuje na znaczeniu i przyczynia się do zapewniania stabilności lasów. Takich dębów w kraju jest blisko 400, te 17 to pierwsze na terenie RDLP w Radomiu.