Asset Publisher Asset Publisher

Z wizytą u gdańskich leśników

Kierownicy jednostek organizacyjnych RDLP w Radomiu odwiedzili leśników z Gdańska. Podczas wyjazdu szkoleniowego wymienili doświadczenia i poznali specyfikę prowadzenia gospodarki leśnej na Pomorzu i Kaszubach.

W wyjeździe zorganizowanym przez RDLP w Radomiu w dniach 16-19 czerwca wzięli udział dyrektorzy i naczelnicy biura dyrekcji oraz nadleśniczowie. Uczestnicy odwiedzili biuro gdańskiej dyrekcji oraz teren nadleśnictw: Kolbudy, Wejherowo i Kaliska, w których obejrzeli specyficzne dla regionu miejsca związane z gospodarką leśną.

W siedzibie RDLP w Gdańsku zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Jerzy Fijas podzielił się doświadczeniami związanymi z gospodarowaniem w warunkach sąsiedztwa z Trójmiastem. Interesujące dla radomskich leśników były kwestie związane z certyfikacją, zakładami usług leśnych, realizacją programu Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne, pozyskiwaniem środków zewnętrznych, a także komunikacją społeczną. Dyrektor RDLP w Radomiu Tomasz Sot podziękował gospodarzom i pogratulował doświadczeń.

W Nadleśnictwie Kolbudy przewodnikiem radomskich leśników był inżynier nadzoru Piotr Kamiński. W biurze nadleśnictwa zastępca nadleśniczego Tomasz Kaliszewski zaprezentował specyfikę nadleśnictwa związaną z uwarunkowaniami przyrodniczymi, rekultywacją terenów popoligonowych, problemami z kornikami i związanym z tym rozpadaniem się świerczyn. W rezerwacie „Bursztynowa Góra" radomscy leśnicy z zainteresowaniem obejrzeli ogromne wyrobiska po wydobyciu bursztynu, które porównywali z podobnymi obiektami po wydobyciu rud żelaza i gliny w regionie świętokrzyskim. Ciekawostką było zwiedzanie elektrowni wodnej w Bielkowie na rzece Raduni.

W Nadleśnictwie Wejherowo o gospodarce leśnej prowadzonej w warunkach sąsiedztwa Małego Trójmiasta Kaszubskiego opowiedział nadleśniczy Janusz Mikoś, następnie uczestnicy szkolenia obejrzeli najciekawsze miejsca związane z gospodarką leśną i historią Puszczy Darżlubskiej.

Zakończeniem wyjazdu była wizyta w Arboretum Wirty znajdującym się na terenie Nadleśnictwa Kaliska – najstarszym ogrodzie dendrologicznym w Polsce, gdzie radomscy leśnicy z zainteresowaniem obejrzeli powierzchnie doświadczalne z daglezją zieloną założone z 1886 roku oraz bogate kolekcje drzew i innych roślin ozdobnych.

Najciekawszym punktem programu było zwiedzanie powstającej fabryki STEICO w Czarnkowie – producenta materiałów budowlanych przyjaznych środowisku, w tym izolacyjnych z włókna drzewnego, belek konstrukcyjnych ścian, dachów i stropów, również w standardzie pasywnym. Wizyta była okazją do poznania punktu widzenia przedstawicieli przemysłu drzewnego oraz wymiany doświadczeń dotyczących surowca drzewnego, na jaki zapotrzebowanie ma fabryka.

Podczas wyjazdu nie zabrakło elementów związanych ze zwiedzaniem Gdańska i okolic. Wielkie wrażenie na uczestnikach wywarły interaktywne i niestandardowe przestrzenie wystawowe w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Radomscy leśnicy odnaleźli tu zdjęcia budynku RDLP w Radomiu z okresu wydarzeń Czerwca '76 (w roku 1975 budynek dyrekcji został odebrany leśnikom i znajdowała się tu siedziba KW PZPR).