Asset Publisher Asset Publisher

Niezapomniana majówka z leśnikami

15 maja Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku stał się stolicą obchodów Święta Polskiej Niezapominajki. W pikniku zorganizowanym przez Lasy Państwowe w sercu Puszczy Kozienickiej wzięło udział kilka tysięcy osób. Na uczestników czekały rajdy rowerowe, nordic walking, edukacja leśna i niezapomniane atrakcje na scenie.

15 maja to Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Ekoradio Andrzej Zalewski. To święto leśników i przyrodników ma na celu promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Ma również inny przekaz – to tak jak niezapominajka – symbol pamięci i miłości, ma zachować od zapomnienia ważne chwile w życiu, osoby, miejsca i sytuacje.

Redaktor Andrzej Zalewski prowadząc audycję radiową doszedł do wniosku, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? A prowadząc pewnego razu audycję radiową w Walentynki stwierdził, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie. I tak zrodziła się idea zapoczątkowania tego święta, w której realizację włączyli się leśnicy.

Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie".

Maria Konopnicka
Niezapominajki

Redaktor na jednym ze Świąt Polskiej Niezapominajki tak powiedział o tym święcie:

- Zabawa pożyteczna bo my musimy stąd, z tego miejsca ponieść w Polskę szacunek do lasów, szacunek do przyrody, że jesteśmy cząstką przyrody, że ten kwiatek musi nas uczyć nie tylko szacunku do przyrody, ale również miłości bratniej, miłości do ludzi, serdeczności, pamięci o rodzinie, do kraju, do tego wszystkiego ma służyć Niezapominajka.

Tegoroczne obchody Święta Polskiej Niezapominajki rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową twórcy Święta Polskiej Niezapominajki i patrona Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku. Nadanie imienia, to wyraz szczególnego wyróżnienia za zasługi poczynione przez redaktora dla leśnej społeczności oraz dla promocji ośrodka i regionu. Podczas składania kwiatów dla uczczenia pamięci zagrał Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.
Po złożeniu kwiatów posadzono dąb szypułkowy upamiętniający jubileuszową – XV edycję Święta Polskiej Niezapominajki.

Dalsze uroczystości miały miejsce na scenie. Po sygnale myśliwskim w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich głos zabrał Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, gości powitał Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. Następnie został odczytany list Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego. – Bardzo potrzebujemy takich pozytywnych świąt przypominających nam o tym, jak wielkim darem możemy się cieszyć, między innymi w postaci ogólnodostępnych, pięknych i pełnych przyrodniczego bogactwa lasów – napisał dyrektor. Życzył uczestnikom święta wiele słońca, radości i dobrej zabawy wraz z rodzinami i przyjaciółmi pod znakiem Polskiej Niezapominajki.

Paweł Sałek, wiceminister środowiska w swoim wystąpieniu przypomniał, że Święto Polskiej Niezapominajki to nasze polskie, narodowe Walentynki. Zaznaczył, że redaktor Andrzej Zalewski łączył wokół idei Niezapominajki leśników, rolników i ogrodników.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Uczestnicy pikniku obejrzeli na scenie występy Bajarzy z Leśnej Polany, wysłuchali koncertu muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, a następnie występy dzieci z przedszkoli i szkół. Kolejnymi atrakcjami były: pokaz musztry paradnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia i szermierki w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu. Święto Polskiej Niezapominajki na scenie zakończył koncert zespołu Chłopcy z Placu Broni.

Podczas pikniku atrakcją były leśne stoiska, a na nich warsztaty, gry i konkursy przygotowane przez nadleśnictwa z LKP Puszcza Kozienicka, Puszcza Świętokrzyska, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum przy Nadleśnictwie Marcule, Świętokrzyski Park Narodowy, Kozienicki Park Krajobrazowy, Ligę Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Sanepid, technika leśne w Zagnańsku i Garbatce-Letnisku, Muzeum Wsi Radomskiej oraz centra aktywności lokalnej. Można było również podziwiać wytwarzane rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem.

Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking oraz przejazd rowerowy w ramach akcji „Jazda z miasta".

Wszystkiemu towarzyszyła słoneczna pogoda i miła atmosfera. Uczestnicy Niezapominajki na długo zapamiętają majówkę z leśnikami.