Asset Publisher Asset Publisher

„Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia” w Radomiu

W siedzibie leśników można oglądać wystawę „Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia”. Została ona zorganizowana przez RDLP w Radomiu wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną po raz czwarty. 6 października miało miejsce otwarcie i konferencja prasowa. Wystawa potrwa do 17 października.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu udostępniła swoją siedzibę na prezentację wystawy – bibliotekę przy Sali Historii Leśnictwa Radomsko-Kieleckiego w piwnicy budynku oraz salę konferencyjną. Wystawa została otwarta 6 października, a potrwa do 17 października.

Otwarcie wystawy
Uroczystego otwarcia dokonali Tomasz Sot - dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Lucyna Wiśniewska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Radomiu. Powitali gości oraz opowiedzieli o atrakcjach przygotowanych przez leśników i grzyboznawców: atrapach grzybów, filmach o grzybobraniu i lasach, miejscach najlepszych grzybowisk w okolicy.
Wręczono również nagrody dla laureatów konkursu fotograficznego „Leśne inspiracje 2014". W konkursie brali udział uczniowie 70 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Radomia i całego powiatu. Laureatami konkursu zostali: Anika Wietrzyńska i Piotr Polut z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, Marta Tuzimek i Weronika Barabasz z Publicznego Gimnazjum nr 23 ZSO im. Jana Kochanowskiego, oraz Patrycja Śmiechowska, Weronika Wąsik, Alicja Warda i Dominik Piekarniak z Publicznego Gimnazjum w Jedlińsku. Laureaci opowiedzieli o tajnikach fotografowania grzybów.

Puszcza Kozienicka, lasy Nadleśnictwa Radom, Przysuchy, Marcul to są te miejsca, które najczęściej radomianie odwiedzają i szukają grzybów. Jest to wystawa niezmiernie ważna. Zbieranie grzybów musi być odpowiedzialne, nie tylko w zakresie własnego zdrowia, ale również ochrony środowiska. Lasy zdrowe, zasobne, dobrze zagospodarowane to są te miejsca, gdzie grzybów znajdziemy najwięcej – powiedział dyrektor Tomasz Sot

Kamil Suskiewicz - grzyboznawca-klasyfikator z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu opowiedział jak zbierać grzyby, aby nie doszło do tragicznej pomyłki.

Po otwarciu uczestnicy mieli możliwość zwiedzania wystawy. W czasie zwiedzania miała miejsce konferencja prasowa.
Na zakończenie na wszystkich czekały pierogi z grzybami i słodkie podgrzybki.

Jak w lesie
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu pomogła zorganizować wystawę oraz przekazała materiały informacyjne dotyczące grzybów i lasów. Nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka": Radom, Zwoleń oraz Kozienice dostarczyły elementów leśnej scenerii: drzewek, gałęzi drzew i krzewów, mchu, szyszek, żołędzi, owoców leśnych, dzięki czemu zwiedzający mogą poczuć się jak w prawdziwym lesie.

Zasady zwiedzania
Wystawa jest dostępna do zwiedzania dla grup zorganizowanych po wcześniejszej rezerwacji, jak również dla osób indywidualnych, które mogą także przynieść zbiory grzybów do przejrzenia przez grzyboznawców. Można ją oglądać w dniach 6-17 października od poniedziałku do piątku w godz.: 8.30 – 14.30.
Informacji udzielają i rejestracji dokonują pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w PSSE w Radomiu, tel. 48/330 90 32 lub 48/330 90 47.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.


Grzyby jadalne, trujące i niejadalne
Największą atrakcją wystawy jest kilkadziesiąt atrap grzybów: jadalnych, trujących i niejadalnych pogrupowanych pod względem podobieństwa zewnętrznego. Oglądając je można nauczyć się rozpoznawać poszczególne gatunki. Do obejrzenia jest także film o grzybach oraz tablice edukacyjne. Zwiedzający mogą dzięki prelekcji dowiedzieć się, jakie są zasady zbioru grzybów i jak zapobiegać zatruciom.

Wystawa ma na celu zapoznanie zwiedzających z problematyką zatruć grzybami. Wciąż rosną coraz to nowe pokolenia grzybiarzy. Tradycja zbierania grzybów w Polsce jest wielowiekowa. Chcemy przedstawić zasady prawidłowego, bezpiecznego grzybobrania" – powiedziała dyrektor Lucyna Wiśniewska

Inne atrakcje w siedzibie leśników
Radomscy leśnicy zapraszają także na zwiedzanie Sali Historii Leśnictwa Radomsko-Kieleckiego utworzonej w siedzibie RDLP (cały czas) oraz wystawy fotografii przyrody „Bliżej mazowieckiej przyrody – rzeki, puszcze, mokradła" (do 10.10) zorganizowanej wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Warszawie.

Zapraszamy do odwiedzenia siedziby leśników!!
 

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli Andrzej Kosztowniak – Prezydent Miasta Radomia oraz Maria Pawlak – Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Patronat medialny nad wystawą objęli Telewizja „Dami", Radio Plus Radom, Gazeta „Echo Dnia".