Asset Publisher Asset Publisher

#sprzątaMy podsumowanie akcji

Lasy mają ogromne znaczenie dla klimatu, gospodarki, pełnią funkcje ochronne, są też miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. Dlatego właśnie powstała akcja #sprzątaMy zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę z okazji kolejnego światowego „Sprzątania Świata”. Do inicjatywy tej dołączyły się nadleśnictwa w całym kraju, w tym 23 na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Wspólne sprzątanie terenów leśnych było doskonałą okazją nie tylko do poprawy stanu otaczającego nas środowiska, ale również do zwrócenia uwagi na to jak bardzo istotna jest edukacja leśna. Lokalizacje miejsc sprzątania nie były przypadkowe – zostały one wybrane ze względu na duży stopień ich penetracji przez ludzi, a co się z tym wiąże – dużą ilość odpadów. Dzięki temu problem, z jakim na co dzień zmagają się służby leśne jest bardziej uwidoczniony.

W akcji #sprzątaMy na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych wzięło udział 3 000 osób, w tym m.in. uczniowie szkół podstawowych, techników i liceów, seniorzy, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych oraz pracownicy urzędów gminnych. Dla osób biorących udział w inicjatywie leśnicy przygotowali worki na śmieci oraz rękawiczki BHP, a koordynację nad sprawami organizacyjnymi objęli wyznaczeni do tego pracownicy. Zebrano 160 m3 śmieci na powierzchni 1 500 ha. Najważniejszy jednak był wymiar edukacyjny akcji.

W pobliżu Broku w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka prezydent Andrzej Duda wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami zainaugurował akcję #sprzątaMY. Wśród biorących udział w inauguracji byli też nauczyciele i uczniowie Technikum Leśnego w Zagnańsku z terenu RDLP w Radomiu. Wspólnie z parą prezydencką Puszczę Białą sprzątało prawie 400 osób, w ciągu kilku godzin uprzątnięto 630 ha, a odpady wypełniły dwie ciężarówki.