Asset Publisher Asset Publisher

#ZasadźSięNaZdrowie

28 października w ramach ogólnopolskiej akcji Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Lasów Państwowych #ZasadźSięNaZdrowie w Nadleśnictwie Daleszyce posadzono wspólnie las. To jedno z działań w ramach współpracy dotyczącej zwiększania wiedzy i świadomości Polski na temat zdrowego trybu życia, któremu sprzyja przebywanie w lesie.

Wydarzenie odbyło się dla upamiętnienia 100-lecia Państwowej Inspekcji Sanitarnej i 95-lecia Lasów Państwowych. Wspólna akcja pod hasłem #ZasadźSięNaZdrowie odbywa się jesienią w całej Polsce na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Posadzonych zostanie 16 000 sadzonek drzew i krzewów gatunków rodzimych, co ma symbolizować zaangażowanie we wspólne działania wszystkich pracowników służb sanitarnych.

Las został posadzony na terenie leśnictwa Marzysz. Drzewa sadzili pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach oraz Nadleśnictwa Daleszyce i RDLP w Radomiu. Na sadzeniu obecny był Jarosław Ciura, Świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Marek Szary, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Tomasz Guz, nadleśniczy Nadleśnictwa Daleszyce. Posadzonych zostało 1000 sadzonek brzozy na powierzchni 0,25 ha.

Leśników i pracowników służb sanitarnych łączy nie tylko posadzony las. Dotychczas nadleśnictwa i RDLP w Radomiu współpracowały m.in. przy kolejnych edycjach wydarzenia Dary Świętokrzyskich Lasów w Kielcach działając wspólnie w obszarze edukacji związanej z bezpiecznym grzybobraniem i profilaktyką chorób odkleszczowych. Z kolei w Radomiu leśnicy współpracują co roku przy wspólnej realizacji wystawy „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”.

Sadzenie było okazją do wzajemnego poznania specyfiki pracy i oczekiwań służb sanitarnych i leśników oraz rozmów o możliwościach szerszej współpracy. Umożliwia ją podpisane 22 października br. porozumienie zawarte pomiędzy Głównym Inspektoratem Sanitarnym a Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych. Wynika ono z przekonania przez obie instytucje, że regularny kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, a obszary leśne stanowią cenny naturalny zasób, który może wnieść szczególny wkład w poprawę jakości życia ludzi. Wspólne działania będą miały na celu zwiększanie wiedzy i świadomości ludzi na temat zdrowego trybu życia opartego o przebywaniu na świeżym powietrzu, w szczególności na obszarach leśnych. Współpraca realizowana będzie w obszarze zdrowia, wypoczynku i edukacji.

- Pozytywny wpływ lasu na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka jest ważnym elementem społecznych funkcji lasu. Znamy dobroczynny wpływ lasu na zdrowie m.in. osób walczących z depresją, demencją, cukrzycą, otyłością itd. Wiemy, że prawidłowy rozwój dzieci zależy od ich kontaktu z naturą. Udowodniono, że osoby wymagające rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych szybciej dochodzą do zdrowia przebywając w zielonym otoczeniu, nawet jeśli jedynie widzą zieleń z okna szpitala. Obserwujemy, że ludzie korzystający z lasu nie są świadomi pozytywnego wpływu lasu na ich organizm. Wciąż brakuje badań naukowych i ankietowych w tym zakresie. Brak systemowego ujęcia tematu na szczeblu krajowym, czy też brak integracji środowisk medycznych i przyrodniczych w tym zakresie stawia nas na początku drogi do zmiany w tym temacie. Stąd działania, żeby tą sytuację zmienić – tak o powodach współpracy mówi Maria Rothert z Wydziału Społecznych Funkcji Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.