Asset Publisher Asset Publisher

Trwa akcja Stroisz

W lasach trwa akcja „Stroisz". Organizowana jest w odpowiedzi na zagrożenie niszczeniem drzewostanów iglastych, w szczególności jodłowych przez obłamywanie gałęzi na stroiki używane jako ozdoby nagrobkowe. Nielegalny handel stroiszem nasila się w związku z dniem Wszystkich Świętych.

W ramach akcji „Stroisz" leśnicy, w szczególności straż leśna współpracują z jednostkami policji i straży miejskiej. Wspólnie patrolują drogi, targowiska i tereny przy cmentarzach kontrolując przewóz i sprzedaż nielegalnego stroiszu. W najbardziej narażonych miejscach w lasach służby leśne wykorzystują monitoring kamer.

Drzewem najbardziej narażonym na dewastację jest jodła, z której wykonywane są wieńce i stroiki. Na terenie RDLP w Radomiu najwięcej drzewostanów jodłowych rośnie na obszarze Puszczy Świętokrzyskiej, zwanej także Jodłową. Narażone na niszczenie są także inne drzewostany, gdzie występuje jodła tj. Puszcza Iłżecka czy Kozienicka. Łącznie to ponad 30 tys. ha zagrożonych drzewostanów. Efektem nielegalnego pozyskiwania stroiszu są widoczne w lesie kikuty młodych drzew, niemal całkowicie pozbawione gałązek lub duże drzewa pozbawione gałęzi, często aż do samego wierzchołka. Oprócz jodły na zniszczenie narażone są także inne drzewa i krzewy iglaste, a także rzadkie rośliny chronione, takie jak widłaki i mchy.

Corocznie w czasie akcji „Stroisz" na terenie RDLP w Radomiu strażnicy stwierdzają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt przypadków nielegalnego pozyskania gałązek, kontrolują także kilkaset pojazdów i osób. W trakcie akcji odnajdywane są również wnyki, stwierdzane zaśmiecanie lasu oraz kradzieże drewna. Nakładanych jest kilkadziesiąt mandatów i pouczeń.

Warto wiedzieć, że stroisz można kupić legalnie, pozyskany w sposób bezpieczny dla lasów. Lasy Państwowe oferują sprzedaż stroiszu pozyskanego przy pracach pielęgnacyjnych prowadzonych w drzewostanach, a także ze specjalnie zakładanych plantacji drzew i krzewów iglastych w szkółkach roślin ozdobnych.

Więcej informacji o akcji Stroisz w Lasach Państwowych: http://www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/rozpoczela-sie-akcja-201estroisz201d