Asset Publisher Asset Publisher

Aleksander Życiński ps. „Wilczur”

Pamięci Tych, którym nie dane było doczekać wolnej i niepodległej Polski.

W sobotę 24 września br. w Bliżynie odbyła się uroczystość pogrzebowa por. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur", któremu hołd oddali także leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Szczątki porucznika odnaleziono w lesie w pobliżu miejscowości Zgórsko k. Kielc razem z trzema innymi żołnierzami podziemia niepodległościowego.

Byli oni żołnierzami Armii Krajowej oraz organizacji Wolności i Niezawisłości: porucznik Aleksandr Życiński ps. „Wilczur", „Orlean", podporucznik Karol Łoniewski ps. „Lew", Czesław Spadło ps. „Mały" oraz Józef Figarski ps. „Śmiały".

Więzieni, torturowani i bici, ale dalej walczący o wolną Polskę zostali skazani na karę śmierci wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach 24 września 1948 r. za „założenie i dowodzenie grupą bandytów mającą na celu dokonywanie zamachów na organy bezpieczeństwa publicznego, zmierzające do zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego".

Dzięki Fundacji „Niezłomni" oraz ekspertów Instytutu Genetyki Sądowej w Bydgoszczy szczątki bohaterów odnaleziono, ekshumowano i zidentyfikowano.

Żołnierze Wyklęci to pamięć o ludziach, którzy oddali życie za wolną Polskę. Jak podkreślił w swojej przemowie pożegnalnej p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk „wreszcie w Polsce Prawda nazywana jest prawdą, kłamstwo kłamstwem, bohater bohaterem, a zdrajca zdrajcą i dlatego dopiero po 68 latach oddajemy hołd bohaterom, tym który nie zgięli karku po wojnie".

W pogrzebie „Wilczura" uczestniczyły córka Aleksandra Milanowska oraz żona Józefa Życińska ps. „Zośka", która dzieliła z nim trudy podziemnej walki, niedolę aresztowania, piekło więzienia, tragedię rozłąki, ale nigdy „nie złożyła broni".

Uroczystość pogrzebowa zakończyła się salwą honorową i złożeniem kwiatów dla Żołnierza Niezłomnego.

Porucznik Aleksander Życiński ps. „Wilczur" w tym dniu został decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z 20 września br. pośmiertnie mianowany na stopień kapitana.