Asset Publisher Asset Publisher

Apel o ostrożność – bardzo duże zagrożenie pożarami!

Leśnicy apelują o ostrożność w czasie świątecznych spacerów. W lasach najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Pomimo wzmożonych działań leśników w ramach przeciwpożarowej akcji bezpośredniej wciąż wybuchają kolejne pożary.

19 kwietnia w Nadleśnictwie Kozienice w godzinach popołudniowych, niedaleko miejscowości Chinów wybuchł groźny pożar. Pomimo wysiłków leśników i straży pożarnej spłonęło aż 5 ha lasów.

Pożar udało się ugasić dzięki współpracy z 10 jednostkami straży pożarnej i zadysponowaniu przez RDLP w Radomiu dwóch samolotów do gaszenia pożarów Dromader – z bazy lotniczej w Piastowie, ale też w Masłowie k. Kielc. Przyczyną było podpalenie, pożar wybuchł aż w 5 miejscach. Leśnicy prowadzą wspólne działania z policją mające na celu wykrycie i ukarania sprawców. Trwają też prace zabezpieczające na pożarzysku.

Bilans tegorocznych pożarów na terenie nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Radomiu to 105 o łącznej powierzchni 42 ha. Przyczyną jest wczesna wiosna i wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, a także wciąż nierozwinięta w pełni szata roślinna i brak ostrożności ludzi. Ochrona przeciwpożarowa w lasach nadleśnictw RDLP w Radomiu kosztuje 7 mln zł rocznie.

Leśnicy apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek, każdy pożar to nie tylko niepowetowana strata przyrodnicza, ale też zagrożenie mienia i życia dla okolicznych mieszkańców, osób przebywających w lesie i służb prowadzących działania ratownicze.