Asset Publisher Asset Publisher

O banku danych o lasach i dziedzictwie kulturowym na konferencji z LOP

9 lutego w siedzibie RDLP w Radomiu miała miejsce kolejna wspólna z LOP, SITLiD i PTL konferencja „Las w życiu człowieka". Tym razem tematyka dotyczyła dziedzictwa kulturowego i banku danych o lasach. Wręczono także nagrody w konkursie „Mój las".

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele instytucji współpracujących z RDLP w Radomiu, leśnicy, dyrektorzy i nauczyciele szkół oraz uczniowie nagrodzeni w konkursie „Mój Las", a także przedstawiciele mediów. Gości przywitali Elżbieta Molenda – prezes Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu oraz Piotr Kacprzak – zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Konferencja rozpoczęła się od pokazu filmu „Plan na las". Jest to pierwszy film o urządzaniu lasu i jego znaczeniu dla polskiego leśnictwa zrealizowany przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Po filmie Wojciech Hłopaś, dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej o. Radom przedstawił możliwości, jakie stwarza jedyny w swoim rodzaju bank, jakim jest bank danych o lasach.

Skorzystaj z  banku danych o lasach

Kolejny wykład dotyczący małej architektury sakralnej Puszczy Kozienickiej przedstawił Marcin Stańczuk, etnolog z Muzeum Wsi Radomskiej. Uczestnicy podążyli za jego opowieścią ilustrowaną zdjęciami dotyczącą symboliki drzewa oraz różnego rodzaju leśnych miejsc kultu takich jak krzyże, kapliczki i inne miejsca, które jak się okazało mają niezwykłą symbolikę i znaczenie dla ludzi. Miejsca lokalizacji tych obiektów wiążą się także z niezwykłymi historiami, które się tu wydarzyły, takim jak czyjaś śmierć, objawienia czy inne ważne dla ludzi zdarzenia.

Ostatnia część konferencji poświęcona była podsumowaniu etapu regionalnego ogólnopolskiego konkursu ekologicznego „Mój las" organizowanego przez LOP i SITLiD przy wsparciu RDLP w Radomiu.