Asset Publisher Asset Publisher

BIEG „KRYPTONIM SZARE SZEREGI” W KIELECKICH LASACH

W niedzielny poranek na terenie Nadleśnictwa Kielce odbył się po raz pierwszy bieg ku pamięci Młodych Bohaterów pod nazwą „KRYPTONIM SZARE SZEREGI”.

27.09.1939 roku zostały powołane Szare Szeregi. Poprzez organizację biegu została przybliżona heroiczne poświęcenie „Młodych Bohaterów” Szarych Szeregów.

Nadleśnictwo Kielce było jednym z ośmiu w Polsce, gdzie tego samego dnia, o tej samej godzinie odbywał się cykl biegów poświęconych upamiętnieniu Młodych Bohaterów. W trakcie imprezy do pokonania były dwa dystanse. Pierwszy liczył 9390 metrów, drugi 1939 metrów.

W biegu głównym wzięło udział blisko 100 zawodniczek i zawodników. Łącznie w obu biegach wzięło udział około 130 osób. W biegu open najlepszy był Michał Bąk, uzyskał czas 35 minut i 55 sekund, drugie miejsce zajął Michał Kołomański, a trzecie Tomasz Iwan.

W rywalizacji kobiet najlepsza była Joanna Pawelczyk - czas 44 minuty i 42 sekundy, na drugiej pozycji uplasowała się Katarzyna Pawłowska, a na trzeciej Anna Soczomska-Kroma.

Nadleśnictwo Kielce ufundowało nagrody dla zwycięzców biegu open oraz dla najmłodszych uczestników (3 i 6 lat) oraz najstarszego uczestnika (72 lata). Każdy z uczestników otrzymał medal i pamiątkową koszulkę. - Te biegi miały niepowtarzalny klimat. Było dużo harcerzy, grali na gitarach, śpiewali. Przed startem zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, były race, oczywiście również wojskowa grochówka, kiełbaski. Nadleśnictwo Kielce dla najstarszego i najmłodszego biegacza ufundowało dodatkowe nagrody. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji tego wydarzenia - powiedziała Wioleta Jończyk z Fundacji Wychowanie przez Sport w Warszawie, organizatora biegu. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli Nadleśnictwo Kielce i ZHP. Wydarzenie koordynowała trener Biegam Bo Lubię Kielce Wioleta Jończyk. Leśnicy są wdzięczni również Ochotniczej Straży Pożarnej z Niewachlowa za użyczenie agregatu prądotwórczego, oraz szkole podstawowej ze Wzdołu Rządowego za użyczenie podium.