Asset Publisher Asset Publisher

Choinki od leśników - Jasna Góra, Łazienki Królewskie, rynki miast, akcje charytatywne

Leśnicy z nadleśnictw RDLP w Radomiu co roku przekazują choinki dla różnych instytucji i organizacji. Są symbolem świąt Bożego Narodzenia w szczególnych miejscach takich jak Jasna Góra czy Łazienki Królewskie oraz zdobią rynki miast i miasteczek regionu. Leśnicy przekazują też choinki na potrzeby akcji charytatywnych.

20 grudnia choinka od leśników na Jasnej Górze została uroczyście przekazana i symbolicznie udekorowana. Przeorowi Ojcowi Samuelowi Pacholskiemu wraz z listem od Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych przekazali ją leśnicy – Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, Adam Podsiadło, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski i Grzegorz Jóźwik, przedstawiciel związków zawodowych leśników. 16-metrowa jodła z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski będzie zdobić jasnogórskie Błonia aż do święta Trzech Króli. Świętokrzyscy leśnicy przekazali drzewko po raz trzeci. Szczególnie jest z niej dumny leśniczy leśnictwa Potoczek Krzysztof Tuz. Wiele lat dbał o las, w którym wyrosła i bez problemu znalazł jodłę na tę wyjątkową okazję. Ok. 70-letnia jodła pospolita została starannie wybrana, ma regularny pokrój, jest gęsto ugałęziona i idealnie nadaje się na choinkę. Jasna Góra to miejsce o ogromnym znaczeniu duchowym dla leśników, miejsce corocznej pielgrzymki pracowników leśnictwa, zakładów usług leśnych, przemysłu drzewnego, parków narodowych, wyższych i średnich szkół leśnych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Choinka od świętokrzyskich leśników zdobi też Łazienki Królewskie w Warszawie. Jodła została przekazana przez Nadleśnictwo Suchedniów, pochodzi z cięć pielęgnacyjnych w leśnictwie Rejów.

Drzewka świąteczne na potrzeby dekorowania rynków miast i miasteczek w regionie, różnych instytucji i organizacji, placówek edukacyjnych i kulturalnych oraz parafii przekazały w ramach działań promocyjnych też inne nadleśnictwa. – Nadleśnictwo Daleszyce tradycyjnie przekazało ponad 20 drzewek choinkowych na akcję „Ożywiamy daleszycki rynek” . Wydarzenie to odbyło się po raz 7. i polega na zdobieniu samodzielnie przygotowanymi ozdobami choinek przez reprezentacje sołectw, szkół, kół gospodarstwa wiejskiego i instytucji. Nadleśnictwo Daleszyce tradycyjnie również ubrało swoje drzewko. Podczas wydarzenia pracownicy rozdawali również jemiołę i gałązki jodłowe mieszkańcom Daleszyc – relacjonuje akcję Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Nadleśnictwo Daleszyce przekazało także TVP Kielce 15 choinek do scenografii koncertu bożonarodzeniowego, który był nagrywany w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu. Retransmisja koncertu będzie miała miejsce w okresie świątecznym na antenie TVP Kielce, TVP Kultura i TVP 2.

Choinki zostały przekazane przez leśników też na cele charytatywne w ramach wspólnej akcji z Radiem Kielce. RDLP w Radomiu wraz z nadleśnictwami Daleszyce, Kielce, Łagów, Suchedniów i Zagnańsk przekazali świąteczne drzewka na potrzeby ubogich, wielodzietnych rodzin wskazanych przez Caritas, Stowarzyszenie „Nadzieja rodzinie” oraz MOPR.

Nadleśnictwo Łagów przekazało choinki na potrzeby licytacji, z której środki trafią na rzecz leczenia chorej Hani Terleckiej. Na licytację trafiła także planowana na jesień przyszłego roku wyprawa na grzyby z Andrzejem Zagnieńskim, leśnikiem – edukatorem z Nadleśnictwa Łagów.

Choinka znalazła się też w paczce świątecznej przekazanej przez Nadleśnictwo Zagnańsk dla Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta w Kielcach, Schroniska dla bezdomnych. Paczka świąteczna zawierała artykuły spożywcze. Podczas krótkiego spotkania, nadleśnictwo przekazało również materiały edukacyjne i życzenia świąteczne.

W przedświątecznym czasie leśnicy realizują także przedsięwzięcia związane z bezpieczeństwem takie jak w Nadleśnictwie Barycz. Podczas wspólnej akcji z Policją nadleśnictwo w grudniu przeprowadziło akcję „Zerwij odblask - bądź widoczny”. Leśnicy przekazali drzewko choinkowe, które zostało ustawione przed siedzibą Policji w Końskich. Zostało udekorowane elementami odblaskowymi, które legalnie można było zerwać. Odblaski są ogromnie ważne dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, gdyż dają szanse kierowcom na zachowanie bezpiecznej odległości. Jest to ważne także na drogach lokalnych przylegających do lasów.