Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Otwarty RDLP w Radomiu

Leśnicy z RDLP w Radomiu oraz z nadleśnictw Dobieszyn i Kozienice 25 czerwca zorganizowali Dzień Otwarty w siedzibie dyrekcji. W programie były filmy i prelekcje dotyczące jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych, zwiedzanie miejsca, gdzie dzień wcześniej został posadzony Dąb Wolności, a także sali historii leśnictwa radomsko-kieleckiego. Atrakcją było także auto stylizowane na wzór międzywojennego Święta Lasu. Nadleśnictwa Dobieszyn i Kozienice na swoich stoiskach zorganizowały konkursy wiedzy leśnej z nagrodami.

25 czerwca – dzień po uroczystościach Święta Lasu leśnicy z RDLP w Radomiu oraz Nadleśnictwa Kozienice i Dobieszyn zorganizowali w siedzibie dyrekcji Dzień Otwarty.

Były filmy i prelekcje związane z jubileuszem 90-lecia Lasów Państwowych - pokazy starych zdjęć związanych z leśnictwem, prelekcje dotyczące 90-lecia, pokazy filmów: „90 lat Lasów Państwowych" oraz „Dla lasu, dla ludzi".

Atrakcją było zwiedzanie miejsca przy siedzibie RDLP, w którym w czasie Święta Lasu został posadzony Dąb Wolności w ramach Obchodów Ogólnopolskiego Święta Lasu pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Największym powodzeniem cieszyło się jednak zwiedzanie sali historii leśnictwa regionu radomsko-kieleckiego. Jej utworzenie jest wkładem leśników w dziedzictwo kulturalnie i historyczne Miasta Radomia. Ekspozycja poświęcona jest historii leśnictwa regionu oraz unikalnej historii siedziby RDLP. Budynek ten wybudowany staraniem leśników w 1938 roku świadczy o długich dziejach i rozwoju instytucji Lasów Państwowych w Radomiu. Jego historia związana jest także z wydarzeniami Radomskiego Czerwca 76 r. W lutym 2014 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków m.in. ze względu na to, że jest ważnym dokumentem historii powojennej Polski i Radomia w związku z masowymi protestami antyrządowymi 25 czerwca 1976 roku, które zapoczątkowały ogólnopolską konsolidację środowisk opozycyjnych. W sali znajduje się wiele pamiątek będących świadectwem pracy wielu pokoleń leśników, dokumenty dotyczące historii leśnictwa regionu radomsko-kieleckiego i siedziby dyrekcji, a także informacje dotyczące lasów i gospodarki leśnej. Został także przygotowany kiosk multimedialny.

Ponadto w czasie Dnia Otwartego na zwiedzających czekały stoiska promocyjne nadleśnictw Dobieszyn i Kozienice, a na nich gry i konkursy leśne z nagrodami. Wielkie zainteresowanie wzbudziło także auto udostępnione przez Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu – Fiat 126p Cabrio przystrojone przez Nadleśnictwo Marcule na wzór międzywojennego auta, z którego studenci SGGW w 1933 roku kolportowali ulotki propagujące Święto Lasu. W tym dniu w siedzibie dyrekcji miało także miejsce podsumowanie konkursu organizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody przy wsparciu leśników. Jego laureaci skorzystali z atrakcji przygotowanych w tym dniu przez leśników.

Dzień otwarty zakończył się o godz. 17, tuż przed obchodami 38 rocznicy Radomskiego Czerwca '76. Dzięki temu, leśnicy udostępniając swoją siedzibę do zwiedzania włączyli się w obchody tej ważnej dla Radomia rocznicy.