Asset Publisher Asset Publisher

Grzybobranie w Puszczy Iłżeckiej

Gąski, opieńki, koźlarze i kanie. Sezon na grzyby trwa. W niedzielę 28 września leśnicy z Marcul zorganizowali grzybobranie w Puszczy Iłżeckiej. Był przejazd kolejką wąskotorową, porady grzyboznawców, nagrody w konkursach i pieczone ziemniaki.

Piękna słoneczna pogoda zachęcała do uczestniczenia w grzybobraniu w Puszczy Iłżeckiej, które zorganizowało Centrum Edukacji Przyrodniczej w Nadleśnictwie Marcule w ostatnią niedzielę września. Nie brakowało chętnych do przejazdu kolejką wąskotorową oraz spaceru po leśnych ostępach w poszukiwaniu grzybowych rarytasów. Kanie i gąski, których jak widać nie brakowało, cieszą się nie mniejszym uznaniem od szlachetnych borowików wśród grzybiarzy.

Największy zbiór to 2,7 kg, a najciekawszym okazem były dwie zrośnięte ze sobą opieńki – bliźniaczki.

Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć film o znaczeniu grzybów w ekosystemach leśnych i wysłuchać prelekcji przygotowanej przez grzyboznawców z Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu o zasadach zbierania i rozpoznawania poszczególnych gatunków.

Dla drużyn biorących udział w konkursie na najładniejszego grzyba Puszczy Iłżeckiej i największy zbiór przygotowano nagrody, a dla wszystkich uczestników pieczone ziemniaki z ogniska.

W grzybobraniu wzięło udział 60 osób, które zebrały łącznie 9,5 kg grzybów.