Asset Publisher Asset Publisher

I Regionalna Submisja Drewna Cennego RDLP w Radomiu rozstrzygnięta

27 listopada została rozstrzygnięta I Regionalna Submisja Drewna Cennego RDLP w Radomiu. Sprzedano 98% oferowanego drewna olchowego, dębowego, sosnowego, modrzewiowego, jaworowego i jesionowego. Drewno pochodziło z terenu nadleśnictw: Daleszyce, Grójec, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Ruda Maleniecka, Starachowice, Staszów, Suchedniów, Włoszczowa, Zagnańsk.

I Regionalną Submisję Drewna Cennego RDLP w Radomiu przygotował zespół powołany decyzją Dyrektora RDLP w Radomiu. Wsparcia udzielili pracownicy nadzoru gospodarki drewnem RDLP oraz pracownicy nadleśnictw.

Sprzedaż drewna cennego zrealizowana w takim stopniu to duży sukces. Swoje oferty zdecydowało się złożyć szesnastu przedsiębiorców. Trzynastu z nich udało się zakupić surowiec. Do przetargu stanęły firmy drzewne z całego kraju, a także z zagranicy. Pozytywnym zaskoczeniem była oferta nadesłana z Austrii. Średnia cena za m3 drewna wyniosła 1015 zł. Blisko 7 tys. zł to najwyższa oferta tej submisji. Przedstawił ją oferent za dębowy pień z numerem 0001, o objętości 2,5 m3 (2820 zł/m3). Był to dąb z Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Potężna kłoda, bez wad, z pięknym rysunkiem drewna to poszukiwany surowiec. Wysokie ceny osiągnęły też sztuki olchowe (1001 zł), sosnowe (950 zł), modrzewiowe (808 zł) czy jaworowe (703 zł).

Oferty otwarte zostały zgodnie z planem o godzinie 10. Jednak poznanie oferowanych kwot to jedynie początek całej procedury przetargowej. Pracownicy Nadleśnictwa Włoszczowa i RDLP w Radomiu musieli wyłonić zwycięskich oferentów na wszystkie 406 wystawionych kłód (łącznie 372 m3). Każdy oferent deklarował chęć zakupu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset sztuk. Największym zainteresowaniem cieszyło się drewno olchowe i dębowe.

Włoszczowska Submisja była dziesiątą w historii nadleśnictwa i pierwszą w historii Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.