Asset Publisher Asset Publisher

Inspiracje Puszczą Kozienicką

W szkole drzewnej i leśnej w Garbatce-Letnisku odbył się wernisaż wystawy poplenerowej IX-ego Międzynarodowego Pleneru ekspresji twórczej malarstwa i rzeźby „Puszcza Kozienicka Inspiracje Garbatka-Letnisko". Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.

Tą miejscowość o tradycjach uzdrowiskowo-wypoczynkowych położoną w urokliwej Puszczy Kozienickiej odwiedziło kilkudziesięciu artystów z całego świata.

Zgodnie z formułą plener, który trwał od 13 do 30 lipca zakończył się wernisażem. I zgromadził wielu artystów i miłośników sztuk pięknych. Było to spotkanie artystów ceniących sobie atmosferę Garbatki-Letnisko i piękno przyrody Puszczy Kozienickiej. Na poplenerowym wernisażu obecni byli artyści z Macedonii, Tadżykistanu, Turcji i Polski. Organizatorem pleneru był Mirosław Dziedzicki, który nie tylko jest dyrektorem szkoły drzewnej, ale także utalentowanym rzeźbiarzem. Podczas wernisażu można było podziwiać jego rzeźbę nawiązującą do twórczości Andrzeja Jagodzińskiego, twórcy muzyki jazzowej pochodzącego z Garbatki, zatytułowaną „Leśna, mała, nocna muzyka".

Dzięki życzliwości leśników z Nadleśnictwa Zwoleń twórcy mieli możliwość zwiedzenia urokliwego krajobrazowo i historycznie Mazowsza, w tym Puszczy Kozienickiej, zainspirowania się przyrodą i co z tym się wiąże tworzenia w drewnie. Garbatka-Letnisko to miejsce, gdzie panuje artystyczna atmosfera, to Centrum Świata – stwierdziła jedna z artystek – Joanna Trzcińska.

Lokalną atrakcją wernisażu było pojawienie się grupy kozaków z 22 pułku Ułanów Podkarpackich z Garbatki z dowódcą Pawłem Kibilem na czele. Oprócz ekspozycji w budynku technikum można było obejrzeć gabloty dotyczące tematyki leśnej. Największe zainteresowanie wzbudziła ta z mundurem służby leśnej w latach 1956-1997.

Leśnicy współorganizując plener i uczestnicząc w nim mieli po raz kolejny okazję przekonać się o ogromie inwencji twórczej artystów, pojmowania różnej istoty tworzenia, odkrywanej indywidualnie dla każdego odbiorcy dzieł. RDLP w Radomiu planuje w siedzibie dyrekcji wystawę prac poplenerowych artystów tworzących w Garbatce-Letnisku. Warto upowszechniać kulturotwórczą rolę lasu i las jako miejsce inspiracji, a także drewno jako materiał, który poddaje się działaniom twórczym.