Asset Publisher Asset Publisher

IX Szachowe Mistrzostwa Leśników rozstrzygnięte

12-13 stycznia w Zespole Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku odbyły się Mistrzostwa Szachowe Leśników z obszaru Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Puchar Dyrektora po raz trzeci zdobył Leszek Gębski z RDLP w Radomiu, a najlepsza była drużyna z Nadleśnictwa Łagów.

Na mistrzostwach szachowych co roku spotykają się najtęższe głowy spośród leśników z terenu RDLP w Radomiu. Rozgrywki dają im możliwość sprawdzenia się, rywalizacji oraz sportowego rozwoju. Patronem mistrzostw jest Jan Przygodzki. Wspomnienie tego nietuzinkowego i wspaniałego leśnika, który potrafił zarażać innych swoją pasją do szachów już od czterech lat towarzyszy rozgrywkom.

W 9. edycji mistrzostw zmierzyło się 18 uczestników z RDLP w Radomiu, nadleśnictw: Łagów, Marcule, Radom, Starachowice, Zagnańsk oraz Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku.

Tytuł Szachowego Mistrza Leśników i Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu trzeci raz z rzędu zdobył Leszek Gębski. W klasyfikacji drużynowej najlepsze było Nadleśnictwo Łagów.

Bij mistrza – taką zasadę każdy wyznaje
lecz cóż zrobić, jeśli mistrz się bić nie daje
– słowa przytoczone przez sędziego Jacka Sieczkowskiego sprawdziły się – klasę mistrzowską po raz trzeci potwierdził Leszek Gębski z RDLP w Radomiu

Puchary i nagrody wręczyli: Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, Anna Kowalska, dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku, Piotr Kacprzak, zastępca przewodniczącego Świętokrzysko-Radomskiego Oddziału PTL, Andrzej Kot z ZLP Regionu Radomskiego, Sławomir Wiech z NSZZ Solidarność, a także Sławomir Olesiński, nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk.

Tegoroczne mistrzostwa po raz trzeci miały charakter turnieju klasyfikacyjnego. Oznacza to, że zawodnicy mieli możliwość zdobycia nawet II kategorii szachowej. Sześciu zawodnikom udało się wypełnić normę na V kategorię szachową, a ekipie z Nadleśnictwa Marcule podwyższyć kategorię na IV.

Nad przebiegiem zawodów i spełnieniem norm turnieju klasyfikacyjnego czuwali Jacek Sieczkowski, sędzia klasy państwowej oraz Leszek Gębski, kierownik turnieju.

Zdaniem sędziego ważnym celem osiągniętym w trakcie mistrzostw jest popularyzacja gry w szachy wśród leśników. Potwierdził to liczny udział uczniów Technikum Leśnego, a także to, że czwórka z nich wypełniła normę na V kategorię szachową. Bardzo ważna jest też integracja środowiska leśników grających w szachy oraz wymiana kontaktów i doświadczeń.

Tegoroczni zwycięzcy reprezentować będą RDLP w Radomiu na XXV Międzynarodowych Mistrzostwach Szachowych Polski Leśników (Krajowych Mistrzostwach Leśników), które odbędą się w Krynicy (RDLP Kraków) w dniach 9-12 marca. Z zawodnikami z innych dyrekcji zmierzą się: Leszek Gębski (RDLP w Radomiu), Sebastian Rodkiewicz (Nadleśnictwo Łagów), Robert Badełek (Nadleśnictwo Radom) oraz Marek Dziurzyński (Nadleśnictwo Łagów).

Organizatorem mistrzostw była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu. Współorganizatorami byli: Zespół Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku, Związek Leśników Polskich Regionu Radomskiego, Międzyregionalna Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „SOLIDARNOŚĆ" Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej, Polskie Towarzystwo Leśne Świętokrzysko-Radomski Oddział w Radomiu oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Radomiu, którzy ufundowali nagrody i puchary w mistrzostwach. Puchar ufundowało także Nadleśnictwo Zagnańsk. Po raz pierwszy mistrzostwa zostały zorganizowane na terenie Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku. Technikum zapewniło miejsce rozgrywek, oprawę muzyczną sygnalistów oraz wystawiło aż 8 zawodników.

Klasyfikacja indywidualna:
 1. Leszek Gębski (RDLP w Radomiu)
 2. Sebastian Rodkiewicz (Nadleśnictwo Łagów)
 3. Robert Badełek (Nadleśnictwo Radom)
 4. Marek Dziurzyński (Nadleśnictwo Łagów)
 5. Radosław Koniarz (Nadleśnictwo Marcule)
 6. Roman Florczak (Nadleśnictwo Marcule)
 7. Tomasz Borcuch (Nadleśnictwo Starachowice)
 8. Dawid Gwóźdź (Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku)
 9. Karol Podsiadło (Nadleśnictwo Radom)
 10. Karol Pacholczyk (Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku)
 11. Paweł Kowalczyk (Nadleśnictwo Zagnańsk)
 12. Hubert Kotowski (RDLP w Radomiu)
 13. Agata Prątnicka (Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku)
 14. Kacper Ślizak (Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku)
 15. Sebastian Pych (Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku)
 16. Marcin Kosela (Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku)
 17. Bartłomiej Wiewióra (Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku)
 18. Igor Szymański (Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku)

Klasyfikacja zespołowa:

 1. Nadleśnictwo Łagów
 2. RDLP w Radomiu
 3. Nadleśnictwo Radom