Asset Publisher Asset Publisher

Konferencja „Andrzej Kowalczewski – leśnik, przyrodnik, społecznik”

19 maja na terenie rezerwatu przyrody Jedlnia i Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku odbyła się konferencja upamiętniająca inż. Andrzeja Kowalczewskiego, który był leśnikiem, przyrodnikiem, popularyzatorem idei ochrony przyrody i wieloletnim Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody w Radomiu. W trakcie wydarzenia odsłonięto także tablice dotyczące nadania rezerwatowi przyrody „Jedlnia” imienia Andrzeja Kowalczewskiego.

Konferencja została zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu i Radę Naukowo-Społeczną Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka oraz Nadleśnictwo Radom, Polskie Towarzystwo Leśne Świętokrzysko-Radomski Oddział w Radomiu, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Radomiu.

W spotkaniu udział wzięli: rodzina, współpracownicy, przyjaciele inż. Andrzeja Kowalczewskiego, a także przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się ochroną środowiska, przyrody i turystyką, organizacje pozarządowe, środowiska naukowe, samorządy, członkowie Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka, społeczność lokalna oraz leśnicy.

Celami konferencji były: uczczenie pamięci inż. Andrzeja Kowalczewskiego i jego zasług dla wprowadzania systemu ochrony przyrody w Puszczy Kozienickiej oraz w regionie radomskim; upowszechnienie informacji o nadaniu rezerwatowi przyrody Jedlnia imienia Andrzeja Kowalczewskiego; upowszechnienie informacji o działaniach Lasów Państwowych na rzecz ochrony przyrody, w tym powstawaniu nowych form ochrony przyrody, działaniach prowadzonych w ramach gospodarki leśnej oraz projektach na rzecz ochrony przyrody; pokazanie osiągnięć zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej na terenie LKP Puszcza Kozienicka.

Spotkanie rozpoczęło się w rezerwacie przyrody Jedlnia im. Andrzeja Kowalczewskiego, gdzie odsłonięto tablice, rezerwatową oraz informacyjną. Rezerwat przyrody Jedlnia nosi imię Andrzeja Kowalczewskiego od 2021 roku. Wniosek w sprawie nadania imienia rezerwatowi Jedlnia do dyrektora RDLP w Radomiu złożyło Prezydium Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka. Następnie RDLP w Radomiu złożyła wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Na podstawie Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z dnia 9 grudnia 2021 r. nadano rezerwatowi Jedlnia imię Andrzeja Kowalczewskiego.

W trakcie spotkania posadzono też drzewa, były to trzy cisy, które przez swoją długowieczność i znaczenie dla przyrody są drzewami szczególnymi, będą przypominały o inż. Andrzeju Kowalczewskim, który miał ogromne zasługi dla ochrony przyrody regionu, był osobą szanowaną i lubianą, potrafił realizować ochronę przyrody w praktyce, miał też ogromne zasługi dla edukowania o przyrodzie, a jego wychowankowie do dziś zajmują się ochroną dziedzictwa przyrodniczego regionu jako leśnicy i przyrodnicy.

W dalszej części spotkania odbyła się konferencja. Dr inż. Marek Krzemiński, przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka przedstawił Wspomnienie o inż. Andrzeju Kowalczewskim. Dalej wspominały go osoby z którymi współpracował, przyjaciele i rodzina. Osobiste refleksje dotyczące osoby Andrzeja Kowalczewskiego, zarówno jego osoby, zagadnień ochrony przyrody i leśnictwa przedstawili: Adam Ludwikowski, współpracownik z czasów UW w Radomiu, dr inż. Roman Zielony z Wydziału Leśnego SGGW, Jacek Tabor z Mazowiecko Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, dr Sławomir Chmielewski, Burmistrz Gminy i Miasta Mogielnica, MŚTO, Mieczysław Kurowski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, WST w Radomiu, Jerzy Chrzanowski, regionalista z Jedlni-Letniska, Jerzy Zawadzki z SITLiD, Teresa Czech z Rady LKP Puszcza Kozienicka, Maciej Kowalczewski, syn A. Kowalczewskiego.

Spotkanie zakończyło się referatami dotyczącymi tematyki ochrony przyrody. Prof. dr hab. Andrzej Grzywacz z Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, Przewodniczący Honorowy Polskiego Towarzystwa Leśnego przedstawił referat pt. „Rola i znaczenie leśnictwa w ochronie przyrody”, a dr Jacek Koba z RDLP w Radomiu, reprezentujący także Świętokrzysko-Radomski Oddziału PTL wystąpienie pt. „Historia ochrony przyrody w lasach regionów świętokrzyskiego i radomskiego”.

Spotkanie podsumował nasz dyrektor, Andrzej Matysiak, a zakończyła je minuta ciszy upamiętniająca zmarłego w 2020 roku inż. Andrzeja Kowalczewskiego, o którym zawsze będą przypominać różne formy ochrony przyrody, do których powstania się przyczynił, Jego projekty oraz wychowankowie, którzy kontynuują działania.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji była wystawa posterów na której zaprezentowane zostały zebrane podczas przygotowań do konferencji informacje po inż. Andrzeju Kowalczewskim. Przedstawiono następujące zagadnienia: kalendarium życia i działalności zawodowej, odznaczenia i nagrody państwowe, odznaki honorowe, działalność społeczną, wspomnienie, w tym fotografie i artykuły. W opracowaniu zawarto także informację o przyrodzie rezerwatu Jedlnia z historią rodziny Kowalczewskich w tle, o ochronie przyrody na terenie RDLP w Radomiu oraz Towarzystwie Żółw Błotny, którego inż. Andrzej Kowalczewski był długoletnim prezesem. W opracowaniu wykorzystano zdjęcia i materiały: archiwa Sławomira Chmielewskiego, Jerzego Chrzanowskiego, Cezarego Iwańczuka, Piotra Kacprzaka, Jacka Koby, Adama Kotowicza, Elżbiety Kowalczewskiej, Marka Krzemińskiego, Mieczysława Kurowskiego, Marka Miłkowskiego, Edyty Nowickiej, Macieja Rębisia, Jacka Tabora, Beaty Waluś, Błażeja Wojtowicza. Wystawę opracowali: Jacek Koba, Edyta Nowicka, a zaprojektował ARTIGRAF Tomasz Fijałkowski. Wystawa będzie eksponowana także podczas innych wydarzeń związanych z promocją Lasów Państwowych i ochrony przyrody, w tym w LOE w Jedlni-Letnisku, RDLP w Radomiu oraz instytucjach i organizacjach związanych z ochroną środowiska, przyrody i leśnictwem oraz samorządach i związanych z historycznym i kulturowym dziedzictwem regionu.

W czasie konferencji odbyło się także posiedzenie rady naukowo-społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka.

Oprawę muzyczną uroczystej części wydarzenia zapewnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Przedsięwzięcie zintegrowało środowisko leśników i przyrodników oraz organizatorów pod hasłem wspólnych działań propagujących zrównoważone leśnictwo w integracji z ochroną przyrody. Po konferencji wpłynęło wiele pozytywnych informacji zwrotnych od różnych środowisk.